خانه » بورس،ارز، سکه » باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد
باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد
باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد

طبق اظهارات یک کارشناس اقتصادی، برای سوق دادن فعالیت‌های اقتصادی به یک فرآیند تولیدمحوری که صادرات را مبنای خود قرار دهد، باید نرخ ارز میزانی بیشتر از تورم بخشی تولید افزایش داشته باشد.

فربد زاوه بیان داشت: داستان نرخ ارز و روند کاهش یا افزایش و تاثیر آن در نرخ تورم داخلی و تورم صادراتی، محاسبات خیلی پیچیده‌ای ندارد.

به گزارش آی ؟ار اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، وی افزود: اصولا قدرت برابری ارز با بازارهای خارجی باید متناسب با تفاوت نرخ‌های تورمی باشد. یعنی تورم بین‌المللی و تورم بازارهای هدف به اضافه تورم در کشورهای رقیب باید در نظر گرفته بشه تا بتوان در درازمدت قدرت رقابت را حفظ کرد.

زاوه تصریح کرد: در عین حال، عدم ارتباط بین نرخ ارز و نرخ تورم داخلی و یا حتی تقویت پول ملی در حالی که تورم داخلی بالاتر از عرف بین‌المللی وجود دارد، می‌تواند به خطرات اقتصادی زیادی منتهی شود.

سرکوب شدن نرخ ارز

زاوه با بیان این‌که نرخ ارز به نظر من سرکوب شده است، افزون کرد: متوسط تورم از سال ۹۲ حدود ۴۰ درصد به حدود ۱۰ درصد در سال اخیر رسیده است، یعنی ما در تمام این سال‌ها نرخ تورم داشتیم، ولی تورم نرخ ارز به شدت تورم کالای داخلی نبوده است. برای نمونه، در فروردین سال ۹۲ نرخ ارز ۳۵۰۰ تومان بوده و در اسفند همان سال حدود ۳۰۰۰ تومان، در حالی که تورم آن سال فکر کنم ۳۵ درصد بود.

وی ادامه داد: در واقع نسبت قیمت تمام‌شده کالای خارجی نسبت به کالای داخلی تفاوت فاحشی داشته است. برای مثال، تصور کنید یک کالای داخلی ۱۰۰ تومان و یک کالای خارجی هم ۱۰۰ تومان در ابتدای سال قیمت داشته است. در انتهای سال قیمت کالای خارجی به ۸۵ تومان و داخلی به ۱۳۵ تومان افزایش پیدا کرده است.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: در چنین شرایطی، انگیزه برای سرمایه‌گذاری در تولید کاهش پیدا می‌کند و بیشتر اقتصادگردانان به سمت واردات سوق پیدا می‌کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درحالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از مرز ۴۰ میلیارد دلار خواهد گذشت، اما هنوز دغدغه دولتمردان برای توسعه صادرات غیرنفتی ایران باقی‌ست.

صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از مرز ۴۰ میلیارد دلار خواهد گذشت

درحالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری از ...