خانه » بانک و بیمه » خلق پول توسط بانک‌ها سهامداران و مدیران بانک منتفع می‌کند
در خلق پول توسط بانک‌ها سهامداران و مدیران بانک منتفع می‌شوند
در خلق پول توسط بانک‌ها سهامداران و مدیران بانک منتفع می‌شوند

خلق پول توسط بانک‌ها سهامداران و مدیران بانک منتفع می‌کند

در مبحث خلق پول توسط بانک مرکزی، منافع ناشی از خلق پول به دولت منتقل می‌شود درحالی‌که در خلق پول توسط بانک‌ها سهامداران و مدیران بانک هستند که منتفع خواهند شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری مهر، مرکز پژوهشی آرا در گزارش راهبردی با عنوان چالش‌های بانک‌داری ایرانی از خلق پول تا توزیع پول که توسط اندیشکده سرآمد گردآوری شده، به چالش های فعلی نظام بانکی کشور پرداخته است.

با تاکید براینکه چالش‌های موجود در این نظام به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آورده است:  دسته اول، چالشهایی است که با ذات نظام بانکداری مبتنی بر ذخیره جزئی مرتبط است و در سایر کشورها نیز وجود دارد و دسته دوم چالش­هایی است که مربوط به نحوه اجرا و عملکرد نظام بانک­داری مبتنی بر ذخیره جزئی در ایران است؛ به طور کلی می‌توان گفت این چالشها ناشی از قوانین، رویه‌ها و ساختار اقتصاد در ایران است.

منتقدین نظام بانکداری مبتنی بر ذخیره جزئی که در آن بانکها و به‌طور کلی مؤسسات سپرده پذیر بخش غالب پول را خلق می‌کنند، دو چالش اساسی برای آن ذکر کرده‌اند: چالش اول، تأثیرات نظام بانک‌داری مبتنی بر ذخیره جزئی روی ثبات اقتصادی یا نقطه مقابل آن نوسانات ادوار تجاری است.

خلق پول و منافع آن

نوسانات ادوار تجاری یکی از مسائل اساسی اقتصاد کلان است و نظریات متعددی توسط مکاتب اقتصاد کلان برای تبیین و کنترل آن ارائه شده است و اساساً علم اقتصاد کلان به‌عنوان یک مجموعه مستقل با بررسی نوسانات اقتصادی ناشی از بحران بزرگ ۱۹۲۹ توسط کینز آغاز شد. باتوجه به هزینه های فراوان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دوره‌های رکودی و تورمی، دستیابی به ثبات اقتصادی یکی از مهم‌ترین اهداف هر نظام اقتصادی است.

چالش مهم دیگر اثرات نظام بانکداری مبتنی بر ذخیره جزئی بر توزیع درآمد و ثروت در جامعه و به بیان دیگر نابرابری اقتصادی است. مسائل توزیعی از منظر رفاه اقتصادی و عدالت بسیار اهمیت دارد و نیل به یک جامعه با شکاف‌های درآمد و ثروت کمتر جزء اهداف هر اقتصاد است.

در نظام ذخیره قانونی جزئی فرآیند وام‌دهی و خرید دارایی‌ها توسط بانکها با فرآیند خلق و از بین رفتن پول سپرده‌ای گره خورده است.

افزایش تقاضای تسهیلات از سوی فعالان اقتصادی منجر به افزایش حجم پول خواهد شد و در مقابل عدم رغبت آنها برای اخذ تسهیلات یا عدم رغبت بانکها برای اعطای تسهیلات اثرات انقباضی بر حجم پول دارد.

در این چارچوب و در شرایطی که اقتصاد دچار شرایطی تورمی است و باید جلو سرعت گردش پول گرفته شود، پول جدید خلق می­شود و در شرایطی که اقتصاد در رکود است و نیاز به پول جدید در اقتصاد است، یا تقاضا برای تسهیلات کاهش می‌یابد یا بانکها تمایل به خلق پول ندارند.

مطالعه تالاورا و دیگران نیز نشان میدهد که وام‌دهی بانکها در دوران رونق اقتصادی و کاهش نااطمینانی اقتصاد کلان افزایش می‌یابد و در مقابل بانکها وام‌دهی خود را در دوران رکود اقتصادی کاهش میدهند. به بیان دیگر خلق پول بانکها همراه با ادوار تجاری است، در شرایط تورمی خلق پول بانکها افزایش می یابد و در شرایط رکودی خلق پول بانکها کاهش خواهد یافت.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تغییر روند گزارش صورت‌های مالی از بانک مرکزی تا سازمان بورس

تغییر روند گزارش صورت‌های مالی از بانک مرکزی تا سازمان بورس

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، امروز شنبه ۲۸ اسفند ماه و ...