خانه » اخبار جهان » سوآپ دوجانبه ریال و لیر با اجرایی شدن موافقتنامه ایران و ترکیه
نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه ایران و ترکیه برای سوآپ دوجانبه ریال و لیر
نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه ایران و ترکیه برای سوآپ دوجانبه ریال و لیر

سوآپ دوجانبه ریال و لیر با اجرایی شدن موافقتنامه ایران و ترکیه

رییسان کل بانک های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، نهایی و اجرایی شدن موافقتنامه ۲ کشور درباره سوآپ دوجانبه ریال- لیر را به طور رسمی اعلام کردند.

به گزارش پنجشنبه تارنمای بانک مرکزی، همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به آنکارا، ولی الله سیف و مراد چاتین کایا رییسان کل بانک های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، در ادامه مذاکرات دوجانبه خود سند نهایی سوآپ دوجانبه ریال- لیر را امضا کردند.

درباره پیش نویس این سند در سفر هفته گذشته سیف به ترکیه توافق شده بود. بر این اساس، ۲طرف اعتباری به میزان پنج میلیارد لیر و معادل آن به ریال ایران را که در اختیار بانک های عامل ۲کشور است، به یکدیگر تخصیص دادند که برای گشایش اعتبارات اسنادی به نفع بازرگانان ۲ کشور با سررسید پرداخت یکساله استفاده شود.

سوآپ دوجانبه ریال و لیر به نفع تاجران دو کشور

براساس این موافقتنامه که با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی برای تامین مالی تجارت و سرمایه گذاری مستقیم ۲کشور انجام شده است، ریال ایران و لیر ترکیه به راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت که به کاهش هزینه های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای بازرگانان هر ۲طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط منجر می شود.

همچنین در این دیدار درباره موضوع اتصال سوییچ ملی ایران و ترکیه مقرر شد در ۲هفته آتی نشستی به منظور بررسی زیرساخت های فنی و پیش بینی راهکارهای لازم در این زمینه بین بخش های فناوری بانک های مرکزی ۲کشور برگزار شود.

در صورت تحقق این مهم، امکان استفاده شهروندان ایرانی و ترکیه ای از خدمات بانکداری الکترونیک به صورت مشترک تسهیل می شود.

در سفر معاون اول رئیس جمهوری به ترکیه که صبح امروز صورت گرفت، مقرر شد بانک های ملی ایران و زراعت ترکیه، توافقنامه ای درباره ترتیبات بانکی و پرداخت امضا کنند که بر اساس آن خط اعتباری با استفاده از ارزهای ملی و محلی بین این ۲بانک برقرار شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

توانایی جذب هزار میلیارد دلار سرمایه خارجی در اقتصاد ایران وجود دارد

توانایی جذب هزار میلیارد دلار سرمایه خارجی در اقتصاد ایران وجود دارد

رئیس کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری، متعاقب اعلام ایجاد مرکز توسعه خدمات سرمایه گذاری ...