خانه » سایر » رعایت نکردن قوانین مالیات از سوی افراد و گروه‌هایی مشمول پرداخت
رعایت نکردن قوانین مالیات از سوی افراد و گروه‌هایی مشمول پرداخت
رعایت نکردن قوانین مالیات از سوی افراد و گروه‌هایی مشمول پرداخت

رعایت نکردن قوانین مالیات از سوی افراد و گروه‌هایی مشمول پرداخت

رعایت نکردن قوانین مالیات از سوی افراد و گروه‌هایی که مشمول پرداخت می‌شوند، به قصه‌ای پر غصه در اقتصاد تبدیل شده است.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از افکارنیوز، مالیات یکی از مولفه های بسیار اساسی و تعیین کننده در تامین درآمد دولت ها و تسهیل اداره امور کشور در جوامع توسعه یافته محسوب می شود.

به موازات اهمیت این مولفه در کشورهای توسعه یافته،این ضرورت و عنصر قابل توجه در ایران به یکی از اَبَر چالش های اقتصادی کشور مبدل شده ،معضلی که از آن تحت عنوان فرار مالیاتی یاد می شود.

نتایج فرار مالیاتی در ابعاد مختلف قابل بررسی است و در گزارشی که چندی پیش از طریق همین خبرگزاری منتشر شده،به برخی از دلایل این عارضه پرداخته شد.

اگرچه عدم فرهنگ سازی و فقدان آموزش لازم و روحیه سودجویانه از عوامل این نارسایی اقتصادی به شمار می رود، لذا در کنار این دلایل، برخی از مشکلات همچون رکود جاری و ساری در اقتصاد کشور نیز نقش بسزایی در ظهور و بروز این معضل ایفاء می کند.

در شرایط رکود نه تنها دستگاه های ذیربط مالیاتی، در محاسبات خود ناچار به تعدیل و کاهش میزان اخذ مالیات هستند، بلکه فعالان اقتصادی نیز نسبت به پرداخت مالیات بی میل خواهند شد، زیرا از درآمد متعارف و منطقی برخوردار نیستند که به پرداخت مالیات یا ارائه بخشی از درآمد خود به دولت مبادرت ورزند.

قوانین مالیات و فرار مالیاتی

با وجود تاکید قید شده در برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه به لزوم تامین درآمد دولت از محل مالیات های ماخوذه،لذا توفیق کسب شده در این عرصه با آنچه که هدف گذاری شده،فاصله ای بسیار دارد.

برخی از کارشناسان معتقدند در صورت تعامل و همکاری هر چه بیشتر قوای سه گانه با وزارت اطلاعات، شناسایی افرادی که مشمول و واجد شرایط پرداخت مالیات هستند دور از دسترس نخواهد بود.

اعداد و ارقام منتشر شده در خصوص میزان فرارهای مالیاتی در کشور موید این واقعیت است که سیستم اخذ مالیات در کشور ایران، با نُقصان جدی دست و پنجه نرم می کند.

در چنین بستر و شرایطی،فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی نیز دشوار می شود و این نارسایی در دراز مدت دورنمای توسعه اقتصادی کشور را با مشکلاتی جدی مواجه خواهد ساخت.

مهدی پازوکی، اقتصاد دان معتقد است، در صورت جلوگیری از فرار مالیاتی، نه تنها دولت از حیث درآمدی به توفیق بیشتری نائل می شود، بلکه تامین بودجه های عمرانی مورد نیاز کشور نیز با سهولت هر چه بیشتری مُیَسَر خواهد شد.

وی می گوید: برخی پزشکان و تُجار کشور، با وجود درآمدهای قابل توجه ۵۰۰ میلیون تومانی در ماه، از پرداخت مالیات سرباز می زنند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن

مالیات یکی از روش‌های تامین هزینه‌های اداره کشور و پیشرفت آن

مالیات از دیرباز یکی از روش‌های حاکم برای تامین هزینه‌های اداره کشور بوده و دولت‌های ...