خانه » اخبار جهان » افزایش ۳۷۷ درصدی ارزش صادرات به اندونزی در سال جاری
افزایش ۳۷۷ درصدی ارزش صادرات به اندونزی در سال جاری
افزایش ۳۷۷ درصدی ارزش صادرات به اندونزی در سال جاری

افزایش ۳۷۷ درصدی ارزش صادرات به اندونزی در سال جاری

زمانی ارزش صادرات ایران به اندونزی به دو میلیارد دلار می‌رسید که این رقم چنان کاهش پیدا کرد که حتی در مقطعی به ۱۵۰ میلیون دلار رسید اما در سال جاری شاهد افزایش ۳۷۷ درصدی صادرات به اندونزی بوده‌ایم.

رایزن تجاری ایران در اندونزی اظهار کرد: با توجه به جمعیت ۲۶۰ میلیونی اندونزی لازم است نگاه‌ها به این کشور تغییر کند و برای گسترش صادرات به آن توجه جدی داشته باشیم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، انور کمری ظهر امروز در نشست رایزنان تجاری سازمان توسعه تجارت، اظهار کرد: با توجه به جمعیتی که در اندونزی وجود دارد حتی می‌توان از طریق گسترش صادرات به این کشور جایگاه چین را نیز به اندونزی اختصاص داد، چرا که این بازار حجمی گسترده دارد و با صادرات خدمات فنی و مهندسی به آن شرایطی مهیا می‌شود که بتوانیم بسیاری از کالاها را به این کشور صادر کنیم.

ظرفیت‌های مناسب برای افزایش ارزش صادرات

وی با بیان این‌که در گذشته یک پروژه سدسازی در شرکت مپنا موجب شده بود که بیشترین واردات اندونزی از ایران به تجهیزات تکنولوژیک در حوزه سدسازی مربوط شود، اظهار کرد: زمانی صادرات ما به اندونزی به دو میلیارد دلار می‌رسید که این رقم چنان کاهش پیدا کرد که حتی در مقطعی به ۱۵۰ میلیون دلار رسید اما در سال جاری شاهد افزایش ۳۷۷ درصدی صادرات به اندونزی بودیم.

کمری گفت: این حجم افزایش گویای آن است که ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش صادرات وجود دارد، چرا که اندونزی بازاری به شدت مصرفی است و تشنه محصول محسوب می‌شود.

رایزن تجاری ایران در اندونزی همچنین بحث کیفیت صادرات را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: در کشور اندونزی در حوزه‌هایی مانند صادرات کاغذ که حجمی بالا را به خود اختصاص می‌دهد یک هلدینگ طراحی شده که تمام صادرات از طریق آن صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به شرایط مناسبی که در این کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه در ایران اعلام می‌شود که اولویت ما برای گسترش صادرات اندونزی نیست و این موضوع گویای آن است که بر روی این کشور مطالعات کافی صورت نگرفته است چرا که می‌توان اندونزی را بزرگ‌ترین اقتصاد شرق آسیا دانسته و مورد توجه جدی قرار داد.

کد تخفیف