خانه » اخبار جهان » وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق
وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق
وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق

وعده تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال کشور عراق

شرکت دولتی نفت شمال عراق پس از تصرف بخش‌هایی از منطقه نفتی مورد مناقشه از نیروهای کرد، وعده داد تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال این کشور را حفظ کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، به گفته منابع محلی، ارتش عراق اوایل روز دوشنبه مقر شرکت دولتی «نفت شمال» و همه دارایی‌های تولید نفت این شرکت در منطقه تولید نفت کرکوک را از نیروهای پیش‌مرگه کرد باز پس گرفت.

فرید الجدیر، مدیرکل شرکت نفت شمال به اس‌اندپی‌ گلوبال‌ پلاتس گفت: نیروهای فدرال کنترل میدان جنوبی بابا دام و همچنین آوانادام و میدان بای‌حسن را به‌دست گرفتند.

از حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز متوسط تولید میادین تحت کنترل دولت اقلیم کردستان، تقریبا نیمی از میدان‌های آوانادام و بای‌حسن تولید می‌شود که دولت اقلیم کردستان در جریان خلا امنیتی سال ۲۰۱۴ که پس از هجوم گروه تروریستی داعش به شمال عراق ایجاد شده بود، آنها را ضمیمه منطقه تحت کنترل خود کرده بود.

تولید نفت از میدان بزرگ کرکوک اواخر روز دوشنبه در سطح عادی در جریان بود اما به گفته یک مقام نزدیک به صادرات نفت شمال عراق، جریان صادرات به بندر سیهان ترکیه به طور موقت کاهش یافت.

ادامه تولید و صادرات نفت عراق علیرغم مناقشات

وی کاهش جریان صادرات را به بازگشت کنترل به دولت عراق نسبت داد و اظهار کرد که کاهش صادرات نشانه تعطیل شدن میدان‌های نفتی نبوده است.

مدیرکل شرکت نفت شمال بیان کرد: وی قصد دارد مهندسان این شرکت را به میادین کرکوک اعزام کند تا تداوم روند تولید و صادرات کل نفت عراق حفظ شود.

به کارکنان میدان‌های بای‌حسن و آوانادام روز دوشنبه گفته شد سر کار حاضر نشوند. با این‌همه در حال حاضر تولید نفت با متوسط تولید ۲۸۰ هزار بشکه در روز از دو میدان ادامه دارد. تنش‌ها با تلاش بغداد برای به‌دست گرفتن کنترل شهر کرکوک و میادین نفتی پیرامون آن بالا گرفته است. بدون این میادین، تولید نفت دولت اقلیم کردستان بسیار کمتر خواهد بود.

وزارت نفت عراق با صدور بیانیه‌ای خواستار آن شد که جریان نفت آسیب نبیند و وزارت منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان نیز تایید کرد که تولید تعطیل نشده است.

این وزارت‌خانه در توییتر اعلام کرد ما با وزیر نفت موافق هستیم. با وجود مسائل سیاسی، اختلال در روند تولید نفت اتفاق نخواهد افتاد و مطمئنا از جانب ما نخواهد بود.

تحت یک قرارداد یک‌ساله با بغداد، دولت اقلیم کردستان از تنها مسیر صادراتی شمال عراق که خط لوله صادرات کردستان از طریق ترکیه است، حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر می‌کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وزیران عراق و ایران در حال مذاکره برای ارسال نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه

وزیران عراق و ایران در حال مذاکره برای ارسال نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا به نقل از رییس سازمان بازاریابی نفت عراق اعلام کرد، ...