خانه » سایر » نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران
نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران
نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران

نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران

معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۸-۲۰۱۷ را منتشر کرد.

در گزارش معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص رقابت‌پذیری ایران در سال ۱۸-۲۰۱۷ میلادی آمده است: ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی از نقطه‌نظر رقابت‌پذیری رتبه ۶۹ را در میان ۱۳۷ کشور جهان کسب کرده که در مقایسه با رتبه سال گذشته خود ۷ پله صعود داشته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، ایران در زیرشاخص الزامات اساسی، به سبب برخورداری از محیط اقتصاد کلان، بهداشت و آموزش ابتدایی و زیرساخت‌های مناسب رتبه ۵۵ جهانی را به خود اختصاص داده و نسبت به سال قبل ۶ پله صعود داشته و در زیرشاخص‌های تقویت کارایی و عوامل نوآوری و بلوغ رتبه ۸۳ و ۸۱ را احراز کرده و نسبت به سال قبل به ترتیب ۶ و ۲۰ رتبه ارتقا یافته است.

رتبه ایران در گزارش مجمع جهانی اقتصاد

زیرشاخص الزامات اساسی شامل چهار رکن نهادها، زیرساخت‌ها، محیط اقتصادکلان و بهداشت و آموزش ابتدایی است. ایران در رکن محیط اقتصاد کلان، بهترین رتبه (۴۴) و در رکن نهادها بدترین رتبه (۸۵) را کسب کرده است.

مرحله دوم توسعه (تقویت کارایی) نیز از نقطه نظر ارکان رقابت شامل آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی، کارایی بازار کالا، کارایی بازار نیروی کار، توسعه بازار مالی، آمادگی فناورانه و اندازه بازار است. بهترین رتبه ایران در این مرحله از توسعه مربوط به اندازه بازار است که رتبه ۱۹ را در میان ۱۳۷ کشور جهان به خود اختصاص داده و بدترین رتبه به کارایی بازار نیروی کار اختصاص داده شده است.

زیرشاخص عوامل نوآوری و بلوغ شامل دو رکن بلوغ و مهارت‌های کسب‌وکار و نوآوری است که ایران در این دو رکن به ترتیب رتبه‌های ۹۷ و ۶۶ را کسب کرده و نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۲۳ رتبه ارتقا یافته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ماهیت متضاد در حد و مرز مداخله دولت در نظام قیمت‌گذاری و قوانین مصوب

ماهیت متضاد در حد و مرز مداخله دولت در نظام قیمت‌گذاری و قوانین مصوب

ماهیت متضادی در امر حد و مرز مداخله دولت در نظام قیمت‌گذاری و قوانین مصوب ...