خانه » اخبار جهان » نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ
نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ
نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ

نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران پس از نمایش دونالد ترامپ

دو روز پس از نمایش ضدایرانی دونالد ترامپ، نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی ایران با روسیه منعقد شد. این قرارداد از دو وجه سیاسی و اقتصادی برای ایران حائز اهمیت خواهد بود.

نخست اینکه شرکت‌های روسی به‌‌رغم اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا حاضر به اعتباردهی به ایران شد‌ه‌اند. موضوعی که انعکاس‌دهنده اهمیت وجهه سیاسی این قرارداد برای ایران است.

افزون بر این، قرارداد منعقدشده یک اتفاق جدید اقتصادی نیز محسوب می‌شود؛ چراکه در این قرارداد تامین مالی، ایران به جای انعقاد قرارداد تامین مالی با بانک، با یک موسسه بیمه‌ای تفاهم کرده است. نکته قابل اهمیت دیگر این است که برای این تامین مالی سقفی در نظر گرفته نشده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادنیوز، موضوعی که می‌تواند تضمینی برای اجرایی شدن قرارداد و تامین مالی با دغدغه کمتر شود.

تامین مالی ایران از طریق روسیه

این تفاهم‌نامه تامین مالی روز گذشته میان بانک مرکزی ایران و موسسه دولتی بیمه صادراتی روسیه (اکسیار) امضا شده است. سهامداران عمده این شرکت دولتی، بانک VEB و مرکز صادرات روسیه هستند. ظرفیت اعتباری در حال انبساط این شرکت نیز در حدود ۳/ ۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

انعقاد قراردادهای این‌چنینی از یکسو با ارائه سیگنال به سایر سرمایه‌گذاران تصویر ریسک اعتباری ایران را بهبود خواهد بخشید و از سوی دیگر با رعایت استانداردها و الزامات، دروازه تجارت جهانی را به روی ایران خواهد گشود.

یادداشت تفاهم فاینانس اخیر درست بلافاصله پس از صحبت‌های دونالد ترامپ به امضا رسیده است. می‌توان از آن به‌عنوان سیگنالی عملی از جانب روسیه در قبال برجام یاد کرد.

روسیه با این اقدام، موضع خود در قبال روابط اقتصادی با ایران را ترسیم کرد؛ آن هم درست پس از تهدیدات ترامپ. این نگرانی در داخل و خارج وجود داشت که سخنان ترامپ، طرف‌های خارجی را برای همکاری اقتصادی با ایران دچار تردید کند. چراکه عده‌ای معتقد بودند سخنان ترامپ ریسک همکاری اقتصادی با ایران را بالا برده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

دور تازه مذاکرات با مدیران نفتی ایران توسط شرکت‌های نفتی روسیه

شرکت‌های نفتی روسیه در آستانه سفر رئیس‌جمهوری کشور خود به تهران، دور تازه مذاکرات را ...