خانه » اخبار جهان » افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق
افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق
افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق

افزایش قیمت جهانی نفت در پی درگیری نیروهای دولتی عراق

در حالی که نیروهای دولتی عراق وارد شهر کرکوک شده و کنترل این شهر را پس گرفته اند افزایش قیمت جهانی نفت در معاملات امروز را شاهد بودیم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از رویترز، در حالی که نیروهای دولتی عراق وارد شهر کرکوک شده و کنترل این شهر را از کردها پس گرفته اند و در شرایطی که نگرانی ها از ایجاد اختلال در عرضه نفت دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک افزایش یافته است، قیمت نفت با افزایشی جهشی همراه بود.

در حالی که بحران میان بغداد و اقلیم کردستان بالا گرفته، دولت عراق روز یکشنبه اقدام به انجام عملیات رزمی در مناطق شمالی کرده است. از زمان برگزاری رفراندوم جدایی در اقلیم کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر، تنش ها در این منطقه رو به افزایش بوده است.

مطابق این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۹۳ سنت افزایش به ۵۸ دلار و ۱۰ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم ۶۹ سنت رشد داشت و به ۵۲ دلار و ۱۴ سنت رسید.

افزایش قیمت جهانی نفت با حوادث عراق

کارستن فریچ، تحلیلگر کومرزبانک در این باره گفت: افزایش تنش ها در شمال عراق عامل اصلی رشد قیمت ها بوده است… عرضه نفت از این منطقه در معرض خطر قرار گرفته است.

دولت عراق گفته، نیروهایش فرودگاه کرکوک را تصرف کرده و کنترل شرکت نفت شمال عراق را به دست آورده اند. هرچند یک مقام وزارت نفت عراق گفته که تولید نفت و گاز در کرکوک «طبق روال عادی» ادامه دارد و اینکه رهبران کرد توافق کرده اند که از درگیری در اطراف تاسیسات نفتی و گازی خودداری کنند، اما وقوع درگیری های نظامی در منطقه موجب افزایش نگرانی ها در سطح بازار نفت شده است.

۲۰۰ هزار بشکه از حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی اقلیم کردستان عراق از کرکوک تامین می شود و ترکیه تهدید کرده که به درخواست بغداد خط لوله در اختیار اقلیم کردستان که نفت این منطقه را به بندر جیهان انتقال می دهد را خواهد بست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت نفت تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار

افزایش قیمت نفت تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار

روز چهارشنبه تحت تاثیر نشانه‌های تحکیم تدریجی بازار پس از سال‌ها اشباع عرضه، افزایش قیمت ...