خانه » اخبار جهان » تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه
تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه
تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه

تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه

طبق اظهارات محمدحسین عادلی، تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه، به‌ویژه در زمینه انرژی، از نظر فنی امکان‌پذیر است.

دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز اعلام کرد: استفاده از پول ملی ایران و ترکیه در تجارت انرژی میان دو کشور، امکان‌پذیر است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از وزارت نفت، خبرگزاری آناتولی نوشت: محمدحسین عادلی، دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، اعلام کرد: تصمیم ایران و ترکیه برای استفاده از پول ملی دو کشور در تجارت دو طرفه، به‌ویژه در زمینه انرژی، از نظر فنی امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: اگر تحریم‌ها، محدودیت‌ها و ملاحظات سیاسی به شکلی تجارت آزاد میان کشورها را محدود کنند، آنها تمایلی بیشتر برای انجام این کار (استفاده از ارزهای ملی) خواهند داشت.

استفاده از پول ملی دو کشور ایران و ترکیه

به گفته دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز، پس از آن که دیگر کشورها مشاهده کنند که این رویه هم ممکن و هم سودمند است، از آن الگوبرداری خواهند کرد.

عادلی، همچنین درباره مسئله قیمت‌گذاری گاز میان ایران و ترکیه، ابراز امیدواری کرد که در گفت‌وگوی میان سران دو کشور راه حلی برای این مسئله یافته شود.

وی همچنین در واکنش به اخبار اخیر درباره دست‌یابی ایران به جایگاه نخست در صادرات نفت به ترکیه، بیان کرد: این مسئله طبیعی است و از آنجا که دو کشور مشترکات زیادی دارند، تعجب نمی‌کنم که تصمیم بگیرند همکاری نزدیک‌تری داشته باشند؛ این نشان‌دهنده هوشمندی سران دو کشور است.

از سوی دیگر، دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به سهم ناچیز آمریکا در بازار ال‌ان‌جی جهان، گفت: بازیگری که تنها سه درصد را در اختیار دارد، نمی‌تواند قاعده بازی را تغییر دهد.

عادلی همچنین با اشاره به هزینه بالای ال‌ان‌جی صادراتی آمریکا، گفت: کسانی که ال‌ان‌جی آمریکا را وارد می‌کنند، آن را به قیمتی بالاتر می‌خرند که برای نمونه از قیمت ال‌ان‌جی قطر و استرالیا بیشتر است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

واکنش وزیر نفت به گزارش تفریغ بودجه 95 و فروش گاز 18 هزار میلیاردی

واکنش وزیر نفت به گزارش تفریغ بودجه ۹۵ و فروش گاز ۱۸ هزار میلیاردی

وزیر نفت در واکنش به گزارش تفریغ بودجه ۹۵ اظهار داشت: از کل فروش گاز ...