خانه » سایر » نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید
نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید
نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید

نحوه افزایش حقوق در بودجه زمینه ساز ایجاد نابرابری و کاهش قدرت خرید

طبق اظهارات یک اقتصاددان، نحوه افزایش حقوق در بودجه سال ۱۳۹۷ منجر به آن خواهد شد برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها که به کارایی رسیده‌اند نتوانند حقوق کارکنان خود را متناسب با تورم افزایش دهند و این موضوع خود زمینه ساز ایجاد نابرابری و همچنین کاهش قدرت خرید برخی کارکنان دولت و کارگران است.

زهرا افشاری، درباره وضعیت افزایش حقوق در بودجه سال ۱۳۹۷ و تعیین افزایش پنج درصدی به همراه افزایش پنج درصد دیگر از محل صرفه‌جویی سازمان‌ها بیان داشت: سازمان‌های مختلف میزان صرفه‌جویی‌های متفاوتی دارند و این شیوه، شیوه مناسبی برای افزایش حقوق کارگران و کارمندان نیست. ممکن است سازمانی به مرحله کارایی رسیده باشد و نتواند صرفه‌جویی انجام دهد در این صورت چرا باید کارکنان این سازمان نسبت به سازمان‌های دیگر افزایش حقوق کمتری داشته باشند؟

تورم و افزایش حقوق در بودجه سال ۹۷

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی تصریح کرد: نکته مهم در این مساله وضعیت تورم است. تورم اکنون بیش از ۱۰ درصد است چنین وضعیتی منجر به آن خواهد شد که قدرت خرید بسیاری از کارگران و کارمندان کاهش یابد و توزیع نابرابر شود، چرا که به هر حال حقوق عده‌ای افزایش کمتری خواهد داشت.

در نظر داشته باشیم که اکنون در شرایطی که تورم در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده باز تورم کالاهای ضروری و مصرفی خانوار بیش از تورم کل است و در واقع تورم مواد غذایی همچنان بالاست و قسمت عمده‌ای از تورمی که هر سال وجود دارد ناشی از این بخش است.

در نتیجه اگر حقوق کارگران و کارمندان متناسب با آن افزایش نیابد قدرت خرید آنها کاهش خواهد یافت و از این وضعیت خصوصا افراد کم درآمد که از تورم تاثیر زیادی می‌بینند آسیب زیادی خواهند دید.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا یادآور شد: مساله مهم این است که دولت یا باید نرخ تورم را همچنان کاهش داده و به وضعیت متعادل‌تری برساند یا حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان دولت را متناسب با آن افزایش دهد، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به این که دولت برای کم کردن مخارج خود باید روند خصوصی سازی صحیح را در پیش بگیرد، افزون کرد: باید بخش خصوصی کارا به وجود بیاید از ویژگی‌های بخش دولتی ناکارآمد بودن آن است. دولت اگر دخالت خود را در اقتصاد کم کند و اقتصاد را به بخش خصوصی بسپارد بخش خصوصی می‌تواند متناسب با بهره‌وری نیروی کار به آنها دستمزد داده و حقوق آنها را به صورت متناسبی افزایش دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بررسی عوامل تقویت‌کننده اقتصاد ناسالم در کشور در طرح پایش

بررسی عوامل تقویت‌کننده اقتصاد ناسالم در کشور در طرح پایش

طی جدیدترین نشست طرح پایش کسب‌ و کار اتاق های سراسر کشور، به بررسی عوامل ...