خانه » بازرگانی » تولید ۱۸۰ هزار تنی پسته در کشور در طول سال گذشته
تولید 180 هزار تن پسته در کشور طی سال گذشته
تولید ۱۸۰ هزار تن پسته در کشور طی سال گذشته

تولید ۱۸۰ هزار تنی پسته در کشور در طول سال گذشته

سال گذشته ۱۸۰ هزار تن پسته در کشور تولید و نزدیک ۱۴۰ هزار تن آن به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار تا اواخر اسفندماه ۹۵ به کشورهای هدف صادر شد.

طبق اظهارات یک صادرکننده عمده پسته‌ایران، ایران امسال با تولید بیش از ۲۴۰ هزارتُن‌پسته نه تنها مشکلی در زمینه تولید این محصول ندارد، بلکه تولید و صادرات این محصول منحصر به فرد بر مدار رونق است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تجارت‌نیوز، اسدالله عسگراولادی؛ روز چهارشنبه گفت: سال گذشته ۱۸۰ هزار تن پسته در کشور تولید و نزدیک ۱۴۰ هزار تن آن به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار تا اواخر اسفندماه ۹۵ به کشورهای هدف صادر شد و کمبودی در این زمینه نداشتیم.

وی بیان داشت: بنابراین ایران با صادرات تمامی محصول پسته‌خود، از فرودین ماه امسال محصولی برای صادرات نداشت که این به معنای کاهش صادرات نبود اما از ابتدای فصل برداشت به طور مجدد بازار این محصول رونق گرفته است.

پیش بینی تولید ۲۴۰ هزارتنی پسته

این فعال صنعت خشکبار پیش‌بینی کرد: امسال بیش از ۲۴۰ هزارتن پسته در کشور تولید داشته باشیم که بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزارتن ان به ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار به کشورهای هدف صادر شود.

عسگر اولادی تاکید کرد: پسته ایران خریداران خود را در بازارهای جهانی دارد و از این‌رو هیچ کمبود و مشکلی برای بازارهای صادراتی ایران بوجود نمی آید.

به گفته وی، امسال به نظر می‌رسد صادرات پسته ایرانی تا اردیبهشت و خردادماه سال آینده ادامه پیدا کند.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: اما امسال به دلیل پرباری محصول باغات و مشکل کم‌آبی مقداری پسته های تولیدی ما دانه ریز شده است به طور مثال امسال به جای پنج کیلوگرم بار با ۷ کیلوگرم مواجه هستیم.

عسگر اولادی افزود: اکنون سطح زیرکشت باغات پسته کشور ۳۸۰ هزار هکتار است که بخش عمده آن به استان کرمان و بقیه در سایر استان های کشور مربوط می‌شود که البته تمام این اراضی پربازده نیست و بخشی از این باغات یا بدون بار و یا باغات جدید هستند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی

افزایش تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی

رئیس سازمان توسعه و تجارت از تقاضای قابل توجه بازار‌های بین المللی برای پسته ایرانی ...