خانه » اخبار جهان » جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه
جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه
جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه

جابه جایی قیمت طلا براساس منافع در بازار جهانی و کاملاً محرمانه

بنا بر عقیده یک کارشناس اقتصادی آمریکا از سال ۱۹۹۳ قیمت طلا را براساس منافع خود در بازار جهانی و به صورت کاملاً محرمانه جابه‌جا می‌کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اسپوت‌نیک، دیمیتری اسپک کارشناس اقتصادی روس معتقد است: در حالی که برخی اتفاقات در حوزه بین‌الملل بر قیمت طلا تأثیر می‌گذارد عوامل پنهان دیگری نیز وجود دارد که قیمت این فلز گرانبها را دستکاری کرده و منافع برخی را تأمین می‌کنند.

اسپک تصریح کرد: از سال ۱۹۹۳ برخی دولت‌ها توافق کردند تا قیمت اونس طلا را زیر ۴۰۰ دلار نگه دارند و همین امر شروعی بود بر دست‌کاری قیمت طلا براساس منافع دولت‌ها .

وی افزود: در روز ۵ آگوست سال ۱۹۹۳ برخی بانک‌های مرکزی کشورها از جمله بانک مرکزی آمریکا توافق کردند تا قیمت طلا را زیر ۴۰۰ دلار نگه دارند چرا که الن گیراسپن رئیس وقت بانک مرکزی آمریکا نگران بود که افزایش قیمت طلا به بالا رفتن تورم در آمریکا منجر شود.

بانک های مرکزی از  عوامل تغییر قیمت طلا

اسپک ادامه داد: این طرح از سوی آمریکا ارائه شد و برای سالیان دراز از طریق خرید و فروش طلا و ارائه وام‌ها اجرایی شد.

بانک‌های مرکزی که عموماً زیر نظر دولت‌ها کار می‌کنند از طریق ایجاد شوک قیمتی، قیمت‌طلا را جابه‌جا کرده و کاهش می‌دادند و از این طریق دولت‌ها به خصوص آمریکا سود می‌بردند،چرا که این مسئله به بالا رفتن قیمت‌طلا به عنوان ارز مرجع جهانی منجر می‌شد.

اسپک یادآور شد: دستکاری قیمت دلار بسیار ساده انجام می‌شد،چرا که دولت‌ها با پایین‌ آوردن قیمت‌طلا دیگر رقبا را از بازار حذف می‌کردند و نبض بازار را در دست می‌گرفتند.

وی در کتاب خود با ارائه اسنادی به این نتیجه رسید که بانک مرکزی آمریکا و کاخ سفید یکی از اصلی‌ترین عواملی بود که از این اتفاق سود می‌برد.

اسپک معتقد است: سود آمریکا از پایین آمدن قیمت طلا بسیار ساده است. زمانی که قیمت طلا کاهش می‌یابد ارزش دلار به بالاتر از میزان واقعی خود رفته و به بانک‌ها کمک می‌کند تا با کاهش نرخ بهره تورم را پایین بکشند و از این طریق امکان ارائه وام‌های بیشتر فراهم می‌شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

آمریکا در صدد است ۱۳ آبان را به خاطره‌ای تلخ برای ملت ایران تبدیل کند

آمریکا در صدد است ۱۳ آبان را به خاطره‌ای تلخ برای ملت ایران تبدیل کند

رییس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: امروز دولت آمریکا در صدد ...