خانه » اخبار جهان » نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد
نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد صورت می‌گیرد
نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد صورت می‌گیرد

نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد

طبق اظهارات سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت کشور، نیمی از میانگین صادرات جهان بر اساس تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد صورت می‌گیرد در حالیکه این رقم در کشور ما کمتر از ۳ درصد است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت کشور در نشستی در محل این سازمان درباره مشکلات توسعه بازارهای صادراتی اظهار کرد: متاسفانه صادرکنندگان ما نمی‌توانند طی یک سال محصول را با قیمتی ثابت و حجم مورد نظر بازار روسیه تامین کنند این امر باعث شد که نتوانیم به درستی در بازار بزرگ روسیه حضور یابیم.

وی یادآور شد: به طور مثال مرغداریهای کشور محصولات خود را برای یک روستا در استان یا نهایتا تامین نیاز کشورمان تامین می‌کنند و به دنبال آن نرفته‌اند که تولیدات خود را برای دنیا تولید کنند این امر منجر شده که صادرکنندگان نیز نتوانند نیازهای بازارهای صادراتی را تامین و در این بازارها حضور داشته باشند.

صادرات جهان با تعرفه های پایین

سیدی با بیان اینکه مشکلاتی مانند حمل و نقل نیز برای داشتن صادرات مناسب باید حل شود بیان داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد صادرات کشورهای مختلف به خاطر تعرفه‌های تعزیری و تجارت‌های آزادی که با یکدیگر دارند صورت می‌گیرد این در حالیست که سهم تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد با کشورهای دیگر در کشورمان بسیار ناچیز است.

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت کشور از طرفی برای کاهش تعرفه‌های ترجیحی در داخل کشور خودمان با مشکل مواجه می‌شویم و هر زمانی که قصد کاهش تعرفه‌های تجاری و برقراری تجارت آزاد یا تعرفه ترجیحی داریم مشکلات موجود تولید داخلی خود را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ترکیه در حال حاضر با ۲۰ کشور تجارت‌ آزاد دارد و بخش زیادی از تجارت خود را از این طریق انجام می‌دهد اما باید در نظر داشت که وقتی این کشور تجارت آزاد با سایر کشورها دارد در مقابل صادرات با تعرفه کمتر باید واردات با تعرفه کمتر را نیز به روی کشورهای مورد توافق باز کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تجارت بسیار گسترده بین ایران و قطر چه در مقاصد دو کشور و چه ترانزیت

تجارت بسیار گسترده بین ایران و قطر چه در مقاصد دو کشور و چه ترانزیت

طبق اظهارات وزیر راه و شهرسازی، تجارت بسیار گسترده ای بین ایران و قطر چه ...