خانه » سایر » تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور
تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور
تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور

تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصادی کشور

تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت در عرصه اقتصاد پیرو بررسی اظهارات اعضای تیم اقتصادی دولت مشاهده می­شود و در این بین وزیر تعاون نقش ویژه را برعهده گرفته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، دولت یازدهم هرچند در برخی عرصه های سیاسی توانست موفق عمل کند اما حوزه اقتصاد یکی از پاشنه‌های آشیل دولت بوده است. در ۴ سال اخیر هرچند تورم در مرز تک رقمی شدن قرار گرفت و حتی شاخصهای مربوط به رشد اقتصادی  عدد و رقمیهای مثبتی را نشان میداد، آما آنچه در واقعیت اتفاق افتاده بود حکایت از نارضایتی عمده مردم و تولید کنندگان داشت.

دولت یازدهم با محوریت علی طیب نیا وزیر پیشین اقتصاد، نخستین اولویت خود را در شرایط رکود تورمی سال۹۲ ، کاهش نرخ تورم قرار داد. کارشناسان معتقدند در آن دوران دولت تصمیم داشت با کاهش نرخ تورم از طریق جذب نقدینگی از طریق سیستم بانکی با افزایش نرخ سود سپرده ابتدا تورم را به سطوح پایین تر هدایت کرده و در مرحله بعد با ورود سرمایه گذاری های خارجی ناشی از گشایشهای برجامی زمینه را برای خروج از رکود نیز فراهم کند.

نشانه های تغییر رویکردهای حوزه کلان دولت

این در حالی بود که قسمت اول طرح تیم اقتصادی دولت کار ساز شد و تورم حدود ۲۵ درصد کاهش یافت اما در حوزه دوم واقعیتها طبق پیش بینی دولت عمل نکرد و عملا در نرخ سرمایه گذاری خارجی تغییر محسوسی ایجاد نشد. این در حالی بود که در سال ۹۵ رشدهای اقتصادی دو رقمی ناشی از آزاد شدن ظرفیتهای نفتی به سمت کشور سرازیر شد اما این موضوع نتوانست در کاهش نرخ بیکاری موثر باشد. دقیقا همین جا بود که یک سوال اساسی برای دولتمردان و کارشناسان ایجاد شد، که چرا با وجود رشد های مثبت نتوانستیم در کاهش بیکاری موفق عمل کنیم.

بر همین اساس در روزهای انتخابات اخیر نیز مهمترین دغدغه و مطالبه مردم موضوع اشتغال و رونق تولید عنوان میشد، شاید دولت نیز به این فهم مشترک با مردم رسیده باشد که دیگر سیاستهای رشد محور نمیتواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد و از این حیث تصمیم بر آن شده تا تغییرات گسترده ای در سیاستهای اقتصادی در نظر گرفته شود.

همچنین روز گذشته علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی در مراسم آغاز به کار طرحهای اشتغال زایی دولت تاکید کرد باید مسیر اقتصادی کشور از محوریت سیاستهای توسعه سرمایه گذاری و تولید به سیاستهای اشتغال زایی با کیفیت تغییر کند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تأمین منابع برای اشتغالزایی از طریق افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تأمین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان ...