خانه » بانک و بیمه » بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند
بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند
بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند

بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق با بیان اینکه بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند اظهار داشت: وجود بانکهای بد امکان شکست و اجرایی نشدن این بخشنامه را بالا برده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، بانک مرکزی با تعیین یک بازه زمانی تا ۱۱ شهریور، اعلام کرده است که بعد از تاریخ مذکور، نرخ سپرده یک سال بانکی نمی تواند بالای ۱۵ درصد باشد.

همزمان نرخ جریمه اضافه برداشت را هم کاهش داده و به نرخ وسوسه انگیز ۱۸ درصد رسانده است. اکنون سوال این است که آیا بانک مرکزی با انجام این اقدامات موفق خواهد بود‌ تا اقتصاد کشور را از شرایط رکودی که اکنون از آن رنج می‌برد خارج کند یاخیر؛ دراین زمینه با کامران ندری استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت‌وگو ‌کرده ایم.

بحث های پیرامون مصوبه کاهش نرخ سود بانکی

وی با بیان اینکه در زمینه‌ی بخشنامه بانک مرکزی در مورد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی دو بحث مجزا وجود دارد گفت:‌ یک بحث  در رابطه با موفقیت این طرح است؛ این بخشنامه‌ای که مصوب شده در عمل تا چه اندازه می‌تواند موفق شود و منجر به کاهش سود بانکی شود و  بحث دیگر این است که اگر این بخشنامه با موفقیت همراه بود چه تأثیری در اقتصاد کشور می‌گذارد.

کامران ندری در رابطه با احتمال موفقیت این طرح یادآور شد: بانک مرکزی سال گذشته نیز چنین بخش نامه‌ای برای کاهش نرخ سود بانکی داشت که شکست خورد.

این استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به اینکه بخشنامه قبلی پس از توافق بانکها با یکدیگر بود که قبل از تصویب بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی توافق کرده بودند تا نرخ سود بانکها را پایین بیاورند گفت: بعد از آن بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار از این تصمیم بانکها حمایت کرد که کاهش نرخ سود بانکی مصوب شود اما در عمل موفق نبود و این بخشنامه نتوانست نرخ سود بانکی را پایین بیاورد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تشدید خرید و فروش سپرده های برخی موسسات اعتباری

تشدید خرید و فروش سپرده های برخی موسسات اعتباری

با تشدید جریان خرید و فروش سپرده های برخی موسسات اعتباری و سوء استفاده دلالان ...