خانه » بازرگانی » هزینه ۳۵ تا ۴۰ درصدی فاینانس هایی که دولت در حال جذب آنهاست
هزینه ۳۵ تا ۴۰ درصدی فاینانس هایی که دولت در حال جذب آنهاست
هزینه ۳۵ تا ۴۰ درصدی فاینانس هایی که دولت در حال جذب آنهاست

هزینه ۳۵ تا ۴۰ درصدی فاینانس هایی که دولت در حال جذب آنهاست

طبق بیانات یک کارشناس اقتصادی، به فاینانس هایی که دولت در حال جذب آنهاست، هزینه ۳۵ تا ۴۰ درصدی اختصاص می یابد و این منابع اقتصادی و به صرفه نیست.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از صداوسیما، محمدرضا بیگدلی در گفتوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: فاینانس‌ها فقط خط اعتباری هستند که در کنار منابع داخلی امکان ارائه تسهیلات به بخش خصوصی را فراهم می کنند اما اکنون منابع داخلی وجود ندارد و فایناس‎‌ها نیز کارایی نخواهند داشت.

این کارشناس اقتصاد خاطر نشان کرد: بروکراسی پیچیده ای برای دریافت منابع فاینانس وجود دارد و دریافت آنها برای بخش خصوصی حدود یکسال و نیم زمان می برد.

بیگدلی افزود: فاینانس های خارجی خط اعتباری آن کشورها برای خرید ماشین آلات و کمک به صادراتشان است.

فاینانس ورود پول به کشور نیست

این کارشناس اقتصاد ادامه داد: فاینانس ورود پول به کشور نیست و این معاملات مربوط به ۱۵ سال پیش و اکنون به فراموشی سپرده شده است. استقراض از کشورهای دیگر شاخص های مالی را پایین می آورد و در صورت ناتوانی بخش خصوصی دولت باید این بدهی ها را بپردازد. در طرح های دولتی کارها با توجیحات اجتماعی انجام و به زمینه های اقتصادی آن کمتر توجه می شود و این موضوع موجب بزرگتر شدن دولت خواهد شد.

وی یادآور شد: هیچ برنامه ریزی مناسبی برای خطوط اعتباری خارجی و فاینانس های که تاکنون قرارداد آن بسته شده است وجود ندارد و دولت در شرکت داری خود مانده است و چگونه می خواهد این بدهی ها را بپردازد. شرایط دریافت فاینانس فقط از مسیر دولتی است و دولت همانگونه که در قرارداد ها آمده متعهد به پرداخت آنهاست

در صورتی که بانک ها نتوانند بدهی خود را پرداخت کنند دولت باید آن را بپرازد و اگر از آن سرباز زند اموال دولت از جمله نفتکش ها به وسیله کشوری که خطوط اعتباری برای ما باز کرده است توقیف می شود. بخش دولتی مقدار قابل توجهی از فاینانس ها را استفاده خواهد کرد اما فرآیند دریافت آن برای بخش خصوصی دست کم یکسال و نیم زمان می برد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

فراز و فرودهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته

شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال‌های گذشته فراز و فرودهای نسبتا زیادی داشته ...