خانه » بازرگانی » سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی دارد
سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی دارد
سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی دارد

سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی دارد

طبق اظهارات یک اقتصاددان، سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی دارد، برای بخش خصوصی، آینده ارز مشخص نیست و دریافت تسهیلات ارزی آزمون و خطاست.

مرتضی الله داد بیان داشت: سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی باید در صنعتی باشد که درآمد ارزی داشته باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، این اقتصاددان گفت: اگر بخش خصوصی بتواند نرخ ارز را پیش بینی کند دریافت تسهیلات ارزی برای آن مناسب است اما اکنون با توجه به فناوری قدیمی و تولید کالا با قیمت تمام شده بالاتر قدرت رقابت حتی با کشورهای همسایه را نداریم.

دولت سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی تعهد ندهد

الله داد اضافه کرد: بزرگترین مشکل کشور رکود و بیکاری حاصل از آن است و اینکه می گویند از رکورد خارج شدیم نادرست است. دولت نمی تواند در اقتصاد سیاست گذار باشد و دخالت کند اما برای سرمایه گذاری و گشایش اعتبار خارجی تعهد ندهد.

الله داد با بیان اینکه دولت باید بگذارد بخش خصوصی کار خودش را بکند گفت: اشتباهات دولت تا کنون با درآمد نفتی پوشش داده شده است. دولت باید دست از دخالت در اقتصاد بردارد زیرا دیگر پول نفت وجود ندارد و این درآمد کاهش خواهد یافت و اشتباهات دولت مشخص می شود. از ابتدای دولت یازدهم ۶۵ درصد تورم داشته ایم اما نرخ ارز ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این مسئله موجب می شود تولید کننده به سمت واردات برود. درحالی که هنوز زمینه ها برای گشایش خطوط اعتباری و سرمایه گذاری خارجی فراهم نشده دولت به سمت تامین مالی خارجی و فاینانس رفته است.

این اقتصاددان با بیان اینکه کشور راهبرد توسعه اقتصادی ندارد یادآور شد: فاینانس هایی که قرارداد آنها امضا شده است بیشتر برای صنایع نفتی و معادن به کار گرفته می شوند.

الله داد گفت: در حالی که راهبرد توسعه صنعتی داشتیم اما هیچ یک از بندهای آن اجرا نشد و مشخص نیست کشور به کدام سمت می خواهد برود.

وی با اشاره به اینکه روسیه و قطر درخواست کالای ایرانی کردند اما کالاهای ما قابل رقابت نبود توضیح داد: افزون بر تولید کالاهای صادراتی باید زیرساخت های صادرات نیز ایجاد شود. بخش دولتی از فاینانس ها استفاده خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

استقبال شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران

استقبال شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، استقبال شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت ...