خانه » صنعت و معدن » رشد ۶ درصدی بخش صنعت با رسیدن سطح تولید به مقدار سال ۱۳۹۰
رشد 6 درصدی بخش صنعت با رسیدن سطح تولید به مقدار سال 1390
رشد ۶ درصدی بخش صنعت با رسیدن سطح تولید به مقدار سال ۱۳۹۰

رشد ۶ درصدی بخش صنعت با رسیدن سطح تولید به مقدار سال ۱۳۹۰

مطابق برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس، اگر صنایعی که نسبت به سال ۱۳۹۰ زیر ظرفیت تولید می‌کنند، تولید خود را به سطح تولید سال ۱۳۹۰ برسانند، باعث رشد ۶ درصدی بخش صنعت خواهند شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، مقایسه شاخص مقدار تولید بخش صنعت نشان می‌دهد این شاخص در زمستان سال ۱۳۹۵ به رقم شاخص در سال ۱۳۹۰ رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد تولید بخش صنعت پس از سپری شدن دوره رکود پنج‌ساله به سطح قبلی خود در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

با این حال، با توجه به رشد منفی سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر و با توجه به پر شدن ظرفیت‌های خالی بخش صنعت انتظار رشد قابل توجهی برای سال‌های آتی در این بخش چندان مورد انتظار نخواهد بود.

جزئیات سطح تولید زیربخش های صنعت

شاخص کل تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سال ۱۳۹۵ تقریبا به سطح سال ۱۳۹۰ (۹۹٫۳) رسیده است. با این حال، بررسی رشد زیربخش‌های صنعت حاکی از آن است که این عدم تغییر به طور متوازن رخ نداده و در نتیجه خنثی شدن رشد مثبت و منفی زیربخش‌های بخش صنعت حاصل شده است.

در این میان، از ۲۴ زیربخش صنعت تنها ۱۰ بخش در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ رشد داشته‌اند که بیشترین رشدها مربوط به زیربخش‌های تولید دارو، تولید آشامیدنی‌ها و مواد غذایی بوده است؛ ضمن اینکه از ۱۴ زیربخشی که رشد منفی داشته‌اند، ۷ زیربخش بیش از ۲۰ درصد درصد رشد منفی داشته‌اند که این موضوع وضعیت وخیم این صنایع را در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ نشان می‌دهد.

همچنین سهم پایین این بخش‌ها در شاخص کل صنعت باعث شده است که رشد منفی این زیربخش‌ها تاثیر چندانی بر رشد کلی بخش صنعت نگذارد.

به طور کلی بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کارگاه‌های بزرگ صنعتی در این دوره مربوط به زیربخش‌های تولید محصولات شیمیایی، صنایع غذایی و فلزات اساسی بوده است. ضمن اینکه بیشترین تاثیرپذیری منفی این شاخص نیز از زیربخش‌های وسایل نقلیه موتوری و کانیهای غیرفلزی بوده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*