خانه » بانک و بیمه » انجام نگرفتن کاهش نرخ سود تسهیلات هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده
انجام نگرفتن کاهش نرخ سود تسهیلات هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده
انجام نگرفتن کاهش نرخ سود تسهیلات هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده

انجام نگرفتن کاهش نرخ سود تسهیلات هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده

در ارتباط با چرایی انجام نگرفتن کاهش نرخ سود تسهیلات هم‌زمان با کاهش نرخ سود سپرده، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: منابع بانک‌ها قیمت تمام شده‌ای دارد اگر به یاد داشته باشید ما از مدتی قبل اعلام کردیم که مبنای نرخ سود بانکی از تاریخ معینی ۱۵ درصد می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف ما از این اقدام این بود که منابع موجود در نظام بانکی تعریفی پیدا کند و معلوم شود هر کدام چه ویژگی‌ دارند، افزون کرد: آن ویژگی عمدتا براساس زمان سپرده‌گذاری است چرا که در گذشته تداخلی ایجاد شده بود و آمار و ارقام بانک‌ها قابلیت اتکا نداشت.

سیف ادامه داد: مثلا در سپرده سرمایه‌گذاری بلند مدت یکساله، سپرده‌گذار می‌توانست هر زمانی مراجعه کند و سپرده خود را بگیرد بدون اینکه جریمه‌ای بپردازد، این در دنیا روش درستی نیست و استاندارد این است که فرد سپرده‌گذار زمانی که سپرده‌ خود را یکساله در بانک می‌گذارد، هنگامی که می‌خواهد زودتر از موعد پولش را بگیرد باید جریمه‌ای متحمل شود.

چرایی عدم کاهش نرخ سود تسهیلات

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: به همین دلیل ما زمان کاهش نرخ سود بانکی را از قبل اعلام کردیم تا مردم فرصت داشته‌ باشند برای سپرده‌هایشان تعیین تکلیف کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر سپرده‌گذاری زودتر از مدت زمان سپرده‌گذاری‌اش بخواهد، سپرده خود را دریافت کند نرخ‌ سود سپرده‌اش  از ابتدای زمان سپرده‌گذاری به ۱۰ درصد بازمی‌گردد، این موضوع چسبندگی ایجاد می‌کند که مانع از حرکت این منابع و جریان آن به بازارهای مختلف شود در حالی که جریان منابع می‌تواند منجر به عدم تعادل و نوسان شدیدی در بازار شود و این کار آرامش موجود در اقتصاد را استمرار می‌بخشد.

سیف افزود: در یک فاصله زمانی متناسبی که نرخ ۱۵ درصد تثبیت شود و همه بانک‌ها رعایت کنند در یک ماهه آینده یعنی تا آخر مهر می‌توانیم در مورد نرخ سود تسهیلات  هم دستور‌العملی‌ صادر کنیم.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

با شروع هفته شاهد بروز دو رفتار در بازار بودیم؛ اولی، کاهش محافظه کاری و ...