خانه » عمومی اقتصاد » افزایش ۳۵ درصدی وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۶
افزایش ۳۵ درصدی وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۶
افزایش ۳۵ درصدی وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۶

افزایش ۳۵ درصدی وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۶

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به افزایش ۳۵ درصدی وابستگی به نفت در بودجه سال ۹۶،  توضیح داد که تنها یک درصد نرخ رشد ۷ درصدی اقتصاد در سال جاری مربوط به صنعت است.

محمدرضا پورابراهیمی در خصوص اظهارات اخیر سخنگوی دولت مبنی بر اینکه رشد اقتصادی بدون احتساب نفت ۷.۱ درصد و با احتساب نفت ۶.۵ درصد است، بیان داشت: برای ارزیابی نرخ رشد اقتصادی نیازمند این هستیم که موضوعات و اجزای مهم تأثیرگذار بر افزایش و یا کاهش  نرخ رشد را تحلیل و بررسی کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید دولت به این سؤال پاسخ دهد که آیا وابستگی اقتصاد کشور به نفت کاهش یافته است یا خیر؟ ادعای دولت مبنی بر اینکه وابستگی بودجه کشور به نفت کاهش یافته، اشتباه است؛ این ادعا در مورد نرخ رشد اقتصادی است نه در مورد وابستگی بودجه عمومی به نفت.

وابستگی به نفت در بودجه ۹۶

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در توضیح این مطلب افزون کرد: وقتی می‌گوییم اقتصاد ما در حال جدا شدن از نفت است، بدین‌معناست که سهم نفت در بودجه عمومی کاهش یافته است؛ این هدفگذاری در اقتصاد مقاومتی نیز آمده است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۵ سهم نفت در بودجه عمومی ۲۵ درصد بود ولی در سال ۹۶ در حالی که باید طبق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، این عدد را به ۲۰ درصد کاهش می‌دادیم، سهم نفت در بودجه عمومی به ۳۵ درصد افزایش یافت؛ بنابراین سهم نفت در بودجه عمومی از یک چهارم به بیش از یک سوم رسید.

پورابراهیمی یادآور شد: برای تعیین نرخ رشد اقتصادی، بخش‌های مختلف اقتصاد بررسی می‌شوند؛ بخش‌های نفت و گاز، صنعت، کشاورزی، ساختمان و خدمات، در محاسبه نرخ رشد اقتصادی بررسی می شوند، ارائه نرخ رشد اقتصادی با اتکا به نفت و بدون اتکا به نفت معنا ندارد؛ باید همه این عوامل در نرخ رشد مورد بررسی قرار گیرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

خروج آمریکا از معاهده بین المللی مبارزه با فساد در مدیریت درآمدهای نفت و گاز

خروج آمریکا از معاهده بین المللی مبارزه با فساد در مدیریت درآمدهای نفت و گاز

پیرو تصمیم جدید کاخ سفید، آمریکا از معاهده بین المللی در زمینه مبارزه با فساد ...