خانه » اخبار جهان » کاهش مازاد عرضه موجود در بازار نفت بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی
کاهش مازاد عرضه موجود در بازار نفت بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی
کاهش مازاد عرضه موجود در بازار نفت بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی

کاهش مازاد عرضه موجود در بازار نفت بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی

طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی به دلیل رشد قوی تر از انتظار تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا، و کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی ها، مازاد عرضه موجود در بازار نفت شروع به کاهش کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، به دلیل رشد قوی تر از انتظار تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا، و کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی ها، مازاد عرضه موجود در بازار نفت شروع به کاهش کرده است.

این آژانس که وظیفه اصلی اش هماهنگی سیاست های کشورهای صنعتی در حوزه انرژی است، برآورد خود از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ را از ۱٫۵ به ۱٫۶ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

در گزارش ماهیانه آژانس بین المللی انرژی آمده است: رشد تقاضا برای نفت از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای به ویژه در اروپا و آمریکا همچنان قوی تر از حد انتظار است.

دلایل کاهش مازاد عرضه نفت

تقاضای قوی در کشورهای صنعتی یک عامل کلیدی در رشد ۲٫۳ میلیون بشکه ای تقاضای روزانه برای نفت در سه ماهه دوم سال بوده است که بالاترین رقم سه ماهه از اواسط سال ۲۰۱۵ تاکنون است.

در بخش عرضه، به دلیل کاهش غیرمنتظره تولید و عملیات تعمیر میادین در کشورهایی نظیر لیبی، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و مکزیک و همچنین دریای شمال، میزان تولید جهانی نفت در ماه اوت ۰٫۷۲ میلیون بشکه در روز کاهش داشته است.

میزان تولید نفت اوپک نیز در ماه اوت برای اولین با در طی ۵ ماه گذشته کاهش داشته و با افتی ۰٫۲۱ میلیون بشکه ای به ۳۲٫۶۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

این گزارش حاکی است، میزان تبعیت ۱۲ کشور عضو اوپک از توافق کاهش تلوید از ۷۵ درصد در ماه جولای به ۸۲ درصد در ماه اوت رسیده است. میزان تبعیت کلی اوپک از توافق از ابتدای سال تاکنون ۸۶ درصد است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، در نتیجه کاهش تولید و تقاضای قوی، میزان ذخایر جهانی نفت شروع به متوازن شدن کرده است.

میزان ذخایر تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای در ماه جولای بدون تغییر به ۳٫۰۱۶ میلیارد بشکه رسید، در حالی که معمولا در این ماه میزان ذخایر باید افزایش می یافت.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

اوپک و متحدانش کنترل بازار نفت را بار دیگر به دست آوردند

اوپک و متحدانش کنترل بازار نفت را بار دیگر به دست آوردند

خبرگزاری فرانسه (AFP) اعلام کرد، اوپک و متحدانش کنترل بازار نفت را بار دیگر به ...