خانه » بانک و بیمه » ادامه افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در تیرماه
ادامه افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در تیرماه
ادامه افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در تیرماه

ادامه افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در تیرماه

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان تیرماه ۹۶ به رقم ۱۰۷هزار و ۸۷۰ میلیاردتومان رسیده که نشان می‌دهد که تنها به فاصله یک ماه اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ۶هزار و ۵۰۰میلیارد تومان بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، بر اساس آمارهای مربوط به خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی که در قالب گزارش گزیده آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی ارائه شده، حجم کل دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان تیرماه امسال به رقم ۳۴۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

این رقم نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲٫۱ درصد و در مقایسه با تیرماه سال قبل ۳٫۶ درصد افزایش داشته است.

حجم اسکناس مسکوک در پایان ماه مورد بررسی ۶ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان محاسبه شده است که در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲۲٫۶ درصد و در ۴ ماهه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۳۹٫۵ درصد افزایش داشته است.

جزیئیات بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در ۴ ماهه اول امسال ۷٫۸ درصد افزایش و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۰٫۳ درصد کاهش داشته است. حجم کل بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ۶۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان است.

بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از دو جزء بدهی دولت و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی تشکیل می‌شود که در این چارچوب سهم دولت از کل بدهی‌ها ۳۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی ۲۷ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است. بدهی دولت در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶، ۱٫۲ درصد و در ۴ ماه اول سال جاری ۲۷٫۶ درصد افزایش داشته است،

رشد بیش از ۷ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از دریافت تنخواه بودجه است که البته دولت طبق قانون باید تا پایان سال این بدهی را تسویه کند. بدهی‌ شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در ۴ ماهه اول امسال ۱۰٫۲ درصد و در یک سال منتهی به تیرماه ۹۶ به میزان ۲٫۲ درصد کاهش داشته است.

سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا پایان تیرماه به رقم ۱۳۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است که در یک سال منتهی به تیرماه ۲۰ درصد و در ۴ ماهه اول امسال ۶٫۵ درصد رشد داشته است. همچنین بانک‌ها ۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به عنوان سپرده دیداری نزد بانک مرکزی قرار داده‌اند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

با شروع هفته شاهد بروز دو رفتار در بازار بودیم؛ اولی، کاهش محافظه کاری و ...