خانه » بازرگانی » اجرای ابلاغیه حذف درج قیمت از روی کالاهای تولیدی کارخانه‌ها
اجرای ابلاغیه حذف درج قیمت از روی کالاهای تولیدی کارخانه‌ها

اجرای ابلاغیه حذف درج قیمت از روی کالاهای تولیدی کارخانه‌ها

چند روزی بیشتر تا زمان اجرای ابلاغیه حذف درج قیمت از روی کالاهای تولیدی کارخانه‌ها از جمله چیپس، پفک و محصولات سلولزی و …  نمانده است که محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت در آخرین روزهای وزارتش آن را ابلاغ کرد و شریعتمداری هم در ابتدای کار خود بلافاصله چند گروه کالای دیگر  از جمله عسل، مربا، انواع کنسرو و … به آن اضافه کرد، نمانده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، با ابلاغیه دو وزیر از این پس دیگر قیمت برای مصرف‌کننده روی کالاهای تولیدی کارخانه که در ابلاغیه‌ها ذکر شده درج نمی‌شود و قیمت توسط توزیع‌کنند‌گان و در بازار رقابتی تعیین می‌شود.

این تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت که گفته می‌شود پیشینه‌ای دو ساله دارد و به تازگی در قالب ابلاغیه درآمده است؛ اما و اگرها و مخالفان و موافقان زیادی دارد.

نظرات در مورد حذف درج قیمت از روی کالاها

برخی کارشناسان معتقدند که اجرای ابلاغیه منجر به هرج و مرج در قیمت‌گذاری کالاهای مشمول می‌شود و برخی دست‌اندرکاران هم بر این عقید‌ه‌اند که اجرای ابلاغیه به نفع مصرف کننده است؛ زیرا با این کار قیمت کالا در بازار رقابتی تعیین می‌شود و قطعا در کاهش قیمت‌ها تاثیرگذار است.

از نکات قابل تأمل که مسئولان دولتی و موافقان این ابلاغیه در راستای حمایت از آن مطرح می‌کنند این است که در حال حاضر قیمت‌‌های درج شده بر روی کالاها برای مصرف‌کننده واقعی نیست و تولید‌کنندگان قیمتی به مراتب بیشتر از قیمت واقعی کالا بر روی آن درج می‌کنند.

دلیل این اقدام تولید‌کنندگان هم اینگونه توصیف می‌شود که اگرچه درج قیمت بیشتر برای تولید‌کنندگان سود بیشتری نخواهد داشت اما با توجه به حاشیه سود بیشتر برای توزیع‌کنندگان، فروش آن را افزایش می‌دهد.

محمد‌حسن نعمت‌الهی کارشناس بازرگانی داخلی در این باره می‌گوید: رقابت منفی در بازار وجود دارد، شبکه توزیع و فروش قیمت را به تولید‌کننده تحمیل می‌کند و برای خرید کالا، تولید‌کننده را وادار می‌کنند تا فاصله بین قیمت تولید‌ و مصرف را بیشتر کند، بدین ترتیب سود بخش توزیع و خرده فروش افزایش می‌یابد.

براساس این گزارش: در اینجا این سوال مطرح می‌شود که چرا مسئولان و دست‌اندرکاران، با نظارت بر واحدهای تولیدی که قطعا تعداد آنها به مراتب کمتر از واحدهای صنفی است آنها را ملزم به درج واقعی قیمت برای مصرف‌کننده نمی‌کنند؟! آیا این امکان برای آنها وجود ندارد و یا اینکه توانایی نظارت ندارند که اگر اینگونه باشد پس چگونه می‌توان مطمئن بود که کنترل قیمت توسط چندین هزار توزیع‌کننده انجام شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

راه اندازی سامانه جامع تجارت برای صدور مجوز ترخیص کالا

راه اندازی سامانه جامع تجارت برای صدور مجوز ترخیص کالا

صادق زاده به عنوان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت ...