خانه » بازرگانی » توان وارد کنندگان مقابل قاچاقچیان کالا ازبین رفته است
توان وارد کنندگان مقابل قاچاقچیان کالا ازبین رفته است
توان وارد کنندگان مقابل قاچاقچیان کالا ازبین رفته است

توان وارد کنندگان مقابل قاچاقچیان کالا ازبین رفته است

محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران اظهار داشت: توان وارد کنندگان مقابل قاچاقچیان کالا ازبین رفته است

طی سال های اخیر موضوع مبارزه با پدیده اقتصاد زیرزمینی یا قاچاق کالا و ارز بیش از پیش در اقتصاد کشورمان مطرح شده است و برای مقابله با این پدیده اقتصادی راهکارهایی نظیر بهبود کیفیت و حمایت از تولید داخلی، تسهیل در واردات کالاهایی که تولید داخلی جوابگوی نیاز بازار نبوده و فرهنگ سازی و ترغیب مصرف کنندگان به حمایت از تولید داخلی می تواند اثرگذار باشد .

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران به نقد و بررسی این موضوع می پردازد و دراین خصوص معتقد است که قاچاق باعث شده تا وارد کننده توان رقابت با کسانی که قاچاق انجام می دهند نداشته باشد و همین امر موجب شده تا بسیاری از وارد کنندگان رسمی کشور با زیان مواجه شده و نتوانند با قاچاقچیان رقابت کنند.به گفته او، تا زمانیکه دولت چتر حمایتی خود را بر سر وارد کنندگان قرارندهد  وضع به همین منوال خواهد بود.

مشکلات قاچاقچیان کالا

به اعتقاد طلایی، یکی از مهم ترین دغدغه های بخش خصوصی مسئله تاخیر در واردات برخی اقلام است که وارد کنندگان را درگمرک با مشکلات زیادی روبه رو کرده است که با وعده همکاری گمرک نسبت به حل این تاخیر امید می رود بسیاری از مشکلات وارد کنندگان  دراین زمینه مرتفع شود . همچنین درخصوص ارزش واقعی تجهیزات و اقلام حوزه فناوری توسط تشکل ها نیز مواردی به مشورت گذاشته شد  و ارزش گذاری ارائه شده مورد قبول مسئولین گمرک واقع شد .

همچنین وی درخصوص مبارزه با قاچاق برخی کالاها که اخیرا فشار مضاعفی بروارد کنندگان تحمیل کرده اند معتقد بود: بدیهی است که قاچاق باعث شده تا وارد کننده توان رقابت با کسانی که همین کالا را قاچاق می کنند نداشته باشد و همین امر موجب شده تا بسیاری از وارد کنندگان رسمی کشور با زیان مواجه شوند و نتوانند با قاچاقچیان رقابت کنند.

همچنین از گمرک انتظار داریم که همگام با تکنولوژی و فناوری های درحال رشد در دنیا قوانین و مقررات نیز به تبع آن نوسازی شود به طوریکه درحوزه صادرات نرم افزار ، شکل های گوناگونی نظیر فروش اینترنتی ، ترازیت پهنای باند اینرنت و غیره  وجود دارد که همگی برای کشور مولد ارزی آوری  زیادی است لذا آشنا بودن قوانین به چنین حوزه هایی برای روان سازی تولیدات کمک بزرگی محسوب می شود . اینها مواردی است که بخش اعظم تولیدات درگرو آن است و به فعالان اقتصادی کمک کرده تا با سهولت بیشتری فعالیت اقتصادی انجام دهند .

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رئیس بسیج اصناف کشور: شاهد قاچاق سازماندهی شده هستیم

رئیس بسیج اصناف کشور: شاهد قاچاق سازماندهی شده به کشور هستیم

طبق اظهارات رئیس بسیج اصناف کشور شاهد قاچاق سازماندهی شده هستیم و واردات بی رویه ...