خانه » بانک و بیمه » کاهش نرخ سود بانکی تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهد داشت
کاهش نرخ سود بانکی تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهد داشت
کاهش نرخ سود بانکی تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهد داشت

کاهش نرخ سود بانکی تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهد داشت

مطابق اظهارات رئیس اتحادیه مشاوران املاک، نظر به اینکه اکنون در بین مستأجران این دغدغه وجود دارد که کاهش نرخ سود بانکی باعث افزایش اجاره بها شود، کاهش نرخ سود بانکی تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهدداشت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مشرق، حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با رادیو ضمن اشاره به کاهش نرخ سود بانکی در بازار مسکن بیان داشت:‌ تأثیرگذاری کاهش نرخ سود بانکی بر مسکن به دو شکل است؛ هم می‌تواند قیمت خرید و فروش مسکن را جابه جا کند و هم می‌تواند در میزان اجاره بها مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه تأثیر کاهش نرخ سود بانکی در بخش خرید و فروش مسکن مثبت است افزون کرد:‌خروج سرمایه از بانک به سمت بازار مسکن می‌تواند باعث رونق ساخت و ساز و افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش شود که این روند مثبتی برای رونق مجدد ساخت و ساز در حوزه مسکن و بازار آن است.

رابطه کاهش نرخ سود بانکی و اجاره بها

عقبایی با بیان اینکه با کاهش نرخ سودبانکی بانکها قادر خواهند بود سود نرخ تسهیلات برای خرید مسکن را کمتر کنند و به این صورت در بازار تقاضا ایجاد کنند تصریح کرد: ‌از طرف دیگر وقتی سرمایه‌گذاری به سمت ساخت و ساز رفت ۱۳۰۰ شغل مرتبط با مسکن نیز فعال خواهد شد و کشور از رکودی که اکنون گرفتار آن است خارج خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره تأثیر کاهش نرخ سودبانکی در بازار اجاره بها ادامه داد: این دغدغه اکنون در بین مستأجران وجود دارد به ما نیز انتقال دادند که کاهش نرخ سود بانکی باعث افزایش اجاره بها می‌شود اما این تحلیل صحیحی نیست و کاهش نرخ سود بانکی هیچ تأثیری در قیمت اجاره بها نخواهد داشت.

وی همچنین یادآور شد: موجری که تصمیم داشته باشد اجاره دریافت کند کاری به نرخ سود بانکی ندارد و اجاره دریافت می‌کند و در بین موجران افراد کمی وجود دارند که به فکر گرفتن ودیعه و سرمایه‌گذاری آن در بانک باشند و تأثیرگذاری آنها به میزانی نیست که بخواهد بازار اجاره را تغییر دهد.

عقبایی با بیان اینکه تأثیر در این زمینه بیشتر روانی است افزود: تغییرات محدودی که در این زمینه رخ می‌دهد به جهت فعالیت برخی سود جویان و سوداگران است که با فعالیتهای خود می‌خواهند به این بهانه قیمت اجاره بها را افزایش دهند که وظیفه رسانه‌ها آگاه سازی در این زمینه است.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

اعلام آمادگی چین برای انجام سرمایه گذاری در زمینه ساخت در ایران

اعلام آمادگی چین برای انجام سرمایه گذاری در زمینه ساخت در ایران

طبق اظهارات عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی،‌ آمادگی چین برای انجام ...