خانه » بازرگانی » گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از ۱۰ قلم عمده وارداتی به کشور
گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از ۱۰ قلم عمده وارداتی به کشور

گزارش سازمان توسعه تجارت ایران از ۱۰ قلم عمده وارداتی به کشور

مطابق گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، در ۴ ماه نخست امسال از ۱۰ قلم عمده وارداتی به کشور ۶ قلم آن محصولات کشاورزی بوده است.

در این گزارش آماری برنج با ارزش واردات ۶۰۳ میلیون دلار با قیمت پایه ۹۳۴ دلار در هر تن و ۳٫۸ درصد سهم  ارزشی از کل واردات در رتبه اول کالاهای وارداتی به کشور قرار دارد. پس از آن ذرت علوفه ای با ارزش ۴۸۴ میلیون دلار با قیمت پایه ۲۲۱ دلار در هر تن و ۳٫۱  درصد سهم  ارزشی از کل واردات کشور در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت لوبیای سویا به جز دانه حتی به صورت خرد شده با ارزش واردات ۳۳۸ میلیون دلار با قیمت پایه ۴۷۹ دلار در هر تن و ۲٫۱ درصد سهم  ارزشی از کل واردات در رتبه چهارم، شکر تصفیه نشده بدون اضافه کردن مواد خوشبو کننده با ارزش واردات ۲۷۸ میلیون دلار با قیمت پایه ۵۰۴ دلار در هر تن و ۱٫۸ درصد سهم  ارزشی از کل واردات در رتبه ششم قرار دارند.

روغن آفتابگردان، روغن گلرنگ یا زعفران کاذب با ارزش واردات ۲۱۴ میلیون دلار با قیمت پایه ۸۵۲ دلار در هر تن و ۱٫۴ درصد سهم  ارزشی از کل واردات در رتبه هفتم، کنجاله و سایر آخال های جامد سویا با ارزش واردات ۲۱۳ میلیون دلار با قیمت پایه ۴۰۱ دلار در هر تن و ۱٫۳ درصد سهم  ارزشی از کل واردات در رتبه هشتم جدول ۱۰ رقم عمده کالاهای وارداتی به کشور را در چهارماهه نخست سال ۱۳۹۶ به خود اختصاص داده اند.

واردات بالای محصولات کشاورزی بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت

هر چند با روی کارآمدن دولت یازدهم وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش تولید تعدادی از این اقلام و کاهش واردات آن ها، طرح های را اجرا کرده و پیشرفت های نیز با افزایش تولید در این محصولات داشته است اما گزارش های آماری واردات نشان می دهد این طرح ها یا به کندی پیش می رود یا چندان موفق نبوده‌اند و این محصولات کشاورزی همچنان در لیست عمده اقلام وارداتی کشور قرار دارند و رکورد دار واردات به کشور هستند.

مدیریت واردات برنج با ممنوعیت واردات در فصل برداشت و اعمال تعرفه ۴۰ درصدی واردات و همچنین اخذ مابه‌التفاوت ۵۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم برنج وارداتی ، حمایت از تولید دانه‌های روغنی با اجرای خرید تضمینی، حمایت از تولید شکر با استفاده از بذر مناسب، توسعه مکانیزاسیون و سامانه‌های نوین آبیاری و همچنین انتقال فصل کشت از بهار به پاییز از اقداماتی وزارت جهاد کشاورزی در این طرح ها بوده است، اقداماتی که به نظر می رسد مناسب اما کافی نبوده است و وزرات جهاد کشاورزی باید همتی بیشتری را از خود در ابتدای فصل زراعی جدید که دیروز رسما آغاز شد برای خارج کردن محصولات کشاورزی از جدول ۱۰ قلم عمده وارداتی کشور نشان دهد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رشد تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال با رشد گروه خدمات

رشد تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال با رشد گروه خدمات

مجموع تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال با ۶ درصد رشد به ۴۴ میلیارد ...