خانه » اخبار جهان » افزایش نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه اوت به ۱.۵ درصد
افزایش نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه اوت به ۱.۵ درصد
افزایش نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه اوت به ۱.۵ درصد

افزایش نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه اوت به ۱.۵ درصد

نرخ تورم سالانه منطقه یورو در ماه اوت به ۱.۵ درصد افزایش یافت که بالاتر از میزان مورد پیش بینی تحلیلگران بود و به هدف تورم بانک مرکزی اروپا اندکی نزدیک شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، دفتر آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) پیش بینی کرده بود قیمت‌های مصرف کننده در منطقه یورو در اوت به بالاترین حد در چهار ماه گذشته خواهد رسید. این برآورد، بالاترین نرخ از آوریل محسوب می‌شود که طی آن نرخ تورم به ۱.۹ درصد رسیده بود.

آمار اخیر تورم این انتظارات را برانگیخته که تورم ممکن است بزودی به نرخ هدف گذاری شده از سوی بانک مرکزی اروپا برسد و این بانک را به آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی ترغیب کند. نرخ تورم ۱.۵ درصد در اوت نسبت به ۱.۳ درصد در ژوییه و همچنین نرخ رشد ۱.۴ درصد مورد پیش بینی بازار، بالاتر بود.

برنامه کاهش نرخ تورم سالانه منطقه یورو

در این بین، تورم مبنا که شامل قیمت‌های متغیر اقلامی مانند خوراک و انرژی نمی‌شود، در ماه میلادی گذشته در ۱.۳ درصد ثابت ماند در حالی که بازار پیش بینی کرده بود نرخ تورم مبنا به ۱.۲ درصد کاهش پیدا کند.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا هفته گذشته از سرمایه گذاران خواست در خصوص سیاست فوق تسهیلی بانک مرکزی اروپا صبور بمانند. وی در سخنرانی که در نشست سالانه روسای بانک‌های مرکزی جهان در جکسون هال آمریکا داشت، تاکید کرد زمان بیشتری لازم است تا تورم به هدف ۲ درصد منطقه یورو برسد. با این‌همه برآوردهای تورم بالاتر از حد انتظار، احتمالا فشار بر مقامات بانک مرکزی اروپا را که هفته جاری نشست سیاست پولی خواهند داشت، افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، آمار یورو استات نشان می‌دهد رشد قیمت‌های مصرفی آلمان و اسپانیا در اوت بالاتر از نرخ پیش بینی شده بود. قیمت‌های مصرف کننده آلمان بر مبنای سالانه، از ۱.۵ درصد در ژوییه به  ۱.۸ درصد در اوت رشد کرد.

یورواستات در گزارش جداگانه دیگری اعلام کرد نرخ بیکاری منطقه یورو ۹.۱ درصد در ژوییه بود که نسبت به ژوئن تغییری نداشت و پایین‌ترین نرخ از فوریه سال ۲۰۰۹ بود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

میزان رشد قیمت در یک سال منتهی به 28 مهرماه سال 96

رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ مهرماه سال ۹۶

طبق اعلام بانک مرکزی برای رشد قیمت مواد غذایی در یک سال منتهی به ۲۸ ...