خانه » بانک و بیمه » واکنش بازار طلا به کاهش دستوری نرخ سود بانکی در کشور
واکنش بازار طلا به کاهش دستوری نرخ سود بانکی در کشور
واکنش بازار طلا به کاهش دستوری نرخ سود بانکی در کشور

واکنش بازار طلا به کاهش دستوری نرخ سود بانکی در کشور

در روزهای اخیر و همزمان با اجرای طرح بانک مرکزی در خصوص کاهش دستوری نرخ سود بانکی بازار طلا با افزایش قیمت غیر منتظره مواجه شده است.

یک هفته قبل پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در یک نشست خبری غیر منتظره خبراز بخشنامه جدید این بانک داد که بر اساس آن بانک ملزم میشوند از ۱۱ شهریور نسبت به رعایت نرخ سود سپرده یکساله ۱۵ درصد اقدام کنند. در شرایط فعلی بانکها با نرخ های سودی بالای ۲۰ درصد اقدام به جذب سپرده میکنند و به این ترتیب یک رقابت منفی در بانکهای خصوصی و دولتی برای جذب سپرده ایجاد شد. در حال حاضر نقدینگی کل بیش از ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان میباشد که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به حسابهای کوتاه مدت و تقریبا عددی به همین میزان نیز در حسابهای بلند مدت قرار گرفته است.

با ابلاغ بخشنامه سفت و سخت بانک مرکزی، سپرده‌های کوتاه مدت در معرض بیشترین تغییر قرار خواهد گرفت و با اعمال نرخ ۱۰ درصدی برای این سپرده ها، به نظر میرسد بایستی منتظر حرکت جهنده نقدینگی موجود به سمت سایر بازارها باشیم. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بازار ارز را به عنوان نخستین بازار پذیرای نقدینگی جدید ناشی از خروج سپرده از بانکها ارزیابی میکردند اما گویا بازار رخوت زده طلا و جواهر به یکباره شاهد افزایش قیمت غیر متعارف بوده است.

تغییرات قیمت طلا در پی کاهش دستوری نرخ سود بانکی

روز گذشته بنا بر اعلام رئیس اتحادیه طلا و جواهر هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمتی بیش از ۱۲۰ هزار تومان در بازار تهران  خرید و فروش شده که این قیمت در ۵ سال گذشته یک رکورد محسوب می‌شود. هر چند برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی طوفان اخیر آمریکا و تحولات اقتصادی پیرامون آن را به عنوان مهمترین دلیل افزایش یکباره قیمت جهانی طلا و به تبع ان رشد قیمت در بازارهای تهران ارزیابی می‌کنند اما نمی‌توان موضوع حرکت نقدینگی از بازار پول به بازار طلا  و جواهر را نادیده گرفت.

به گفته کارشناسان، بالا رفتن ارزش یورو در مقابل دلار باعث شده است که ارزش دلار کاهش پیدا کند و در نتیجه قیمت طلا با توجه به کاهش ارزش دلار بالا رفته است و به بیش از ۱۳۲۲ دلار رسیده است. از سوی دیگر طوفان اخیر آن قدر در اقتصاد منطقه آمریکا اثر گذاشته  که ارزش دلار تضعیف شده است و از طرفی چون این طوفان در تگزاس اتفاق افتاده باعث شده خیلی از شاخص‌های ارزش سهام در آن منطقه به شدت کاهش پیدا کند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی سیاستی و دستوری است

افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی سیاستی و دستوری است

طبق اظهارات عضو هیات مدیره شرکت های ساختمانی، افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی نظیر آهن،سیمان ...