خانه » بانک و بیمه » تعیین تکلیف نرخ سود سپرده گذاران شرکت های خودروسازی
تعیین تکلیف نرخ سود سپرده گذاران شرکت های خودروسازی
تعیین تکلیف نرخ سود سپرده گذاران شرکت های خودروسازی

تعیین تکلیف نرخ سود سپرده گذاران شرکت های خودروسازی

به دنبال اطلاعیه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی توجه ها به سمت تعیین تکلیف نرخ سود سپرده گذاران شرکت های خودروسازی کشیده شد.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از افکارنیوز، بخشنامه شکست خورده‌ای با عمر یکساله در ۳۱ مرداد امسال از سوی بانک مرکزی دوباره احیا شد، این دستورالعمل از روز شنبه ۱۱ شهریور ماه برای نظام بانکی لازم الاجرا خواهد بود.

بر اساس آن سود علی الحساب سپرده‌های مدت دار یکساله حداکثر ۱۵ درصد و سود سپرده‌های عادی روز شمار ۱۰ درصد سالانه تعیین شده است.

به عقیده کارشناسان اهتمام بانک مرکزی بر اجرایی شدن ابلاغیه مذکور بسیار جدی است و این بار این طرح به تصویب رسیده و ابلاغ شده قطع به یقین اجرا می شود و جرقه‌های امیدی را برای رونق تولید و خرج از رکود و تورم به ارمغان خواهد آورد.

محمدرضا جمشیدی دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری در این باره اظهار داشت: تصمیم بانک مرکزی به منظور کاهش نرخ سود بانکی مثبت بوده و در جهت فعال کردن بخش تولید و بخش بازرگانی است، بنابراین منافع آن به طور مستقیم و غیر مستقیم شامل حال مردم خواهد شد.

توجه به نرخ سود شرکت های خودروسازی بعد از بانک ها

وی با بیان اینکه نرخ بالای سود تسهیلات بانکی برای تولید کننده به صرفه نخواهد بود، افزون کرد: از این رو سرمایه داران با تعطیل کردن کارخانه‌ها، سرمایه خود را سپرده گذاری کرده و از این محل منافع و سهم خود را برداشت می‌کند.

دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری یادآور شد: نرخ‌های پایین سرمایه داران را برای تولید تشویق می‌کنند و این موضوع با رونق گرفتن، از تورم خواهد کاست؛ بنابراین اصل مسئله کاهش نرخ سود بانکی باید از دید مردم مثبت باشد و در آینده نیز به کاهش بیشتر نرخ‌ها اهتمام ورزیده و از آن استقبال کرد.

جمشیدی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده در کانون، متوسط هزینه بانکی تامین مالی برای شرکت‌های تولیدی در قیمت تمام شده خود ۳ درصد از قیمت تمام شده محصولات تولیدی هزینه‌های بانکی را تشکیل می‌دهد، پس می‌توان نتیجه گرفت که این تصمیم به هر جهتی  تاثیر مثبت دارد.

وی درباره تاثیرات منفی کاهش نرخ سود بانکی تصریح کرد: اگر سیاست‌های خوبی به کار گرفته شود تاثیرات منفی آن قابل توجه نخواهد بود، وقتی برای سپرده گذار منفعت قابل توجهی در سود سپرده‌ها نباشد، آنها سعی می‌کنند به طرف بازارهای موازی دارنده سود بیشتر حرکت کند.

دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری تاکید کرد: کاهش سود بانکی قسمتی از منابع بانکی را به سوی بازار سرمایه سوق می‌دهد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بررسی تخلفات بانک مرکزی درباره نظارت برموسسات مالی

بررسی تخلفات بانک مرکزی درباره نظارت برموسسات مالی

رئیس کمیسیون اقتصادی از بررسی تخلفات بانک مرکزی درباره نظارت برموسسات مالی طبق ماده ۲۳۶ ...