خانه » بانک و بیمه » ایجاد بسترهای تامین مالی میان و بلندمدت برای طرح های زیربنایی و تولیدی کشور
ایجاد بسترهای تامین مالی میان و بلندمدت برای طرح های زیربنایی و تولیدی کشور
ایجاد بسترهای تامین مالی میان و بلندمدت برای طرح های زیربنایی و تولیدی کشور

ایجاد بسترهای تامین مالی میان و بلندمدت برای طرح های زیربنایی و تولیدی کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با استفاده از گشایش های ایجاد شده پس از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، افزون بر گسترش روابط بانکی با دیگر کشورها، بسترهای لازم تامین مالی میان و بلندمدت برای طرح های زیربنایی و تولیدی کشور را فراهم کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، بانک مرکزی امروز (چهارشنبه) برخی از دستاوردهای بین المللی خود را فهرست کرد که انعقاد قرارداد هشت میلیارد یورویی بانک های ایرانی با اگزیم بانک کره جنوبی یکی از پیامدهای گشایش های ایجاد شده است.

پس از اجرای برجام یعنی از اواخر سال ۱۳۹۴، به منظور فراهم کردن تسهیلات مالی میان‌ و بلند مدت از طریق سایر کشورها، برای تامین ‌مالی طرح‌های زیربنایی و تولیدی کشور، مذاکرات کارشناسی بسیاری با شماری از بانک‌های اروپایی در آلمان، ایتالیا، دانمارک، اتریش و… و موسسه های مالی غیراروپایی در کره جنوبی، ژاپن، چین، روسیه و … آغاز و در حال انجام است.

قراردادهای تامین مالی

در این پیوند، قرارداد تامین ‌مالی طرح برقی کردن قطار تهران- مشهد به مبلغ ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یوآن (حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) پس از انجام چند دور مذاکرات فشرده میان طرف‌های ایرانی و چینی تحت نظارت این بانک، در نهایت سوم مرداد ۱۳۹۶ بین بانک صنعت و معدن و اگزیم‌ بانک چین به امضا رسید. همچنین قرارداد خط اعتباری اگزیم ‌بانک کره جنوبی به مبلغ هشت میلیارد یورو با ۱۲ بانک ایرانی امضا شد.

قراردادهای اعطای تسهیلات روسیه به ایران تا سقف ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برای تامین ‌مالی ۲ طرح برقی کردن خط ریلی اینچه‌برون به گرمسار و یک واحد نیروگاه حرارتی در آذرماه سال ۱۳۹۵، بین وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و وزارت دارایی روسیه امضا شد و مذاکره درباره ترتیب اجرایی و بانکی طرح نیروگاه حرارتی هرمزگان ادامه دارد.

تجهیز منابع مالی کوتاه‌مدت

با هدف تجهیز منابع مالی کوتاه‌مدت (حداکثر یک ‌ساله) با برخی بانک‌های بین المللی و شعبه های خارجی بانک‌های ایرانی (تجارت پاریس، ملت استانبول، ملت ایروان، ملی و سپه لندن، ملی هامبورگ، سپه رم و میربیزینس مسکو) مذاکراتی صورت گرفت و به امضای قرارداد منجر شد.

همچنین برای تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی و خریدکالاهای ضروری، اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی کشور، تمهیداتی از طریق ایجاد مکانیزم‌های تامین‌مالی در قالب اعطای تسهیلات کوتاه‌مدت (سه‌ماهه) به واردکنندگان و تولیدکنندگان واجد شرایط اندیشیده شد که سقف آن تا ۲ میلیارد یورو افزایش یافته ‌است.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بنگاه ها و سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری نیازمند اعتماد و راستی آزمایی

بنگاه ها و سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری نیازمند اعتماد و راستی آزمایی

شریک ارشد و مسئول بازار ایران در موسسه پرایس ‌واترهاوس‌ کوپرز (pwc) با بیان اینکه ...