خانه » بانک و بیمه » هدایت شدن سرمایه به سمت تولید با کاهش نرخ سود بانکی
هدایت شدن سرمایه به سمت تولید با کاهش نرخ سود بانکی
هدایت شدن سرمایه به سمت تولید با کاهش نرخ سود بانکی

هدایت شدن سرمایه به سمت تولید با کاهش نرخ سود بانکی

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌ سازان مسکن تهران با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی اجباراً اجتناب‌ناپذیر است، اظهار داشت: اگر به تدریج هدایت شدن سرمایه به سمت تولید اتفاق افتد می‌توان به این اقدام جدید دولت برای رونق اقتصادی و رونق مسکن امیدوار شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از افکارنیوز، حسن محتشم در خصوص تأثیر نرخ سود بانکی بر رونق ساخت و ساز بیان کرد: کاهش نرخ سود بانکی اجباراً اجتناب‌ناپذیر است.برای اینکه شرایط فعلی اقتصادی و شرایطی که در حال حاضر در اقتصاد کلان کشور حاکم است مولد و اشتغالزا نیست، به عبارتی شرایط کنونی و شرایط کنترل تورم بدون اشتغالزایی است و این نمی‌تواند برای اقتصاد کشور مناسب و مفید باشد.

وی ادامه داد: تورم تا یک نقطه‌ای قابل کنترل بوده که آن هم از سوی دولت به نوعی بیش از اندازه کنترل شده است، پس در حال حاضر که نرخ سود بانکی کاهش یافته است به اجبار دولت سعی دارد سرمایه‌ها را از بانک خارج کند، اما باید برای تولید برنامه‌ریزی داشته باشد و کنترل تورم به‌ تنهایی نمی‌تواند مناسب و مفید باشد.

رنق بخش مسکن نیازمند هدایت شدن سرمایه به این بخش

محتشم افزون کرد: سرمایه‌ها باید از بانک‌ها خارج و به سمت و سویی مثل تولید ،بازسازی کارخانجات ،تولید محصولات و یا تولید مسکن در بافت فرسوده انتقال پیدا کند. اگر به تدریج سرمایه‌ها به سمت تولید هدایت شود می‌توان به این اقدام جدید دولت برای رونق اقتصادی و رونق مسکن امیدوار شد.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران یادآور شد: دولت چاره‌ای جز کاهش نرخ سود بانکی ندارد چرا که با این روند سود بانکی اقتصاد با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هنوز بازار مسکن راکد است. مسکن در حال احتضار به سر می‌برد و به همین دلیل است که می‌بینیم نرخ اجاره بها در تابستان امسال که فصل جابجایی بود به شدت افزایش یافت.

محتشم گفت: قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است و شرایط اقتصادی وضعیت عادی و روان خود را سپری نمی‌کند به همین دلیل رکود حاکم بر اقتصاد باعث می‌شود نرخ اجاره‌بها به دلیل کاهش عرضه مسکن به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

تمرکز بر تقاضا در چهار حوزه بازار مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت در بخش مسکن

تمرکز بر تقاضا در چهار حوزه بازار مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت در بخش مسکن

بنابر عقیده وزیر راه و شهرسازی اصلی‌ترین برنامه دولت در بخش مسکن را، تمرکز بر ...