خانه » بازرگانی » سهم صفر درصدی کشورمان در گردش هزار میلیارد دلاری صنعت طلای جهان
سهم صفر درصدی کشورمان در گردش هزار میلیارد دلاری صنعت طلای جهان
سهم صفر درصدی کشورمان در گردش هزار میلیارد دلاری صنعت طلای جهان

سهم صفر درصدی کشورمان در گردش هزار میلیارد دلاری صنعت طلای جهان

محمد کشتی‌آرای رییس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان طلا، سهم کشورمان را در گردش مالی هزار میلیارد دلاری صنعت طلای جهان چیزی در حدود صفر اعلام نمود.

کشتی‌آرای در نشست تخصصی مرکز پژوهش‌های سازمان صدا و سیما، صنعت طلا را بعد از صنعت نفت و اسلحه درآمدزاترین صنعت جهان برشمرد و گفت: رکود بازار طلا در ایران تاکنون ۸۰۰ واحد صنفی را در تهران و ۴۰۰۰ هزار واحد طلا فروش را در کل کشور با تعطیلی مواجه کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وی همچنین رقم تولید طلا در کشور را تا پیش از سال ۸۹ بیش از ۱۲۰ تن اعلام نموده و افزود: این رقم در سال ۹۵ به یک سوم یعنی به مقدار ۳۰ تا ۴۰ تن کاهش یافته است.

وی ضمن اشاره به این مطلب که رقم صادرات ایران در سال ۸۹ بیش از ۷۵۰ میلیون دلار بوده است، تصریح نمود: این رقم با اجرای قانون مالیات ارزش افزوده هم اکنون به مقدار صفر رسیده است.

علت سهم ناچیز ایران از صنعت طلای جهان

رئیس اتحادیه طلا و جواهر قانون مالیات بر ارزش افزوده را علت افزایش هزینه تمام شده در این صنعت دانسته و ادامه داد: به ازای هر کیلوگرم طلا زمینه اشتغال ۸ نفر فراهم می‌شود و در حالی که با کاهش حجم تولید به یک سوم، تعداد زیادی اشتغال از بین رفته است.

وی نبود قوانین و مقررات صحیح را علت مشکلات عدیده صنعت طلا دانسته و گفت: خلاء قانونی در ایران سبب رشد کشورهای همسایه از جمله ترکیه در صنعت طلا و جواهر شده است.

کشتی آرای همچنین ضمن اشاره به این مورد که قوانین و تعرفه‌ها مانع از ورود طلای ساخته شده به کشور می‌شود، بیان نمود: ورود مبل و سنگ قبر چینی به کشور آزاد بوده و طلا که کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود ورودش به کشور ممنوع است.

وی در انتها اصلاح قوانین را مانع از ورود طلای قاچاق به کشور دانسته و اظهار داشت: هیچ طلای ایتالیایی در بازار وجود ندارد و ۹۹ درصد طلای موجود در مراکز عرضه ساخت ترکیه و بقیه از کره وارد شده اند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه

حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک برای تطبیق آن با اظهارنامه

طی ماه‌های اخیر خبرهایی از حذف بارنامه الکترونیکی از زنجیره اطلاعات گمرک به منظور تقاطع ...