خانه » بازرگانی » کاهش ۵۸ درصدی واردات سیگار در پنج ماهه نخست سال جاری
کاهش 58 درصدی واردات سیگار در پنج ماهه نخست سال جاری
کاهش ۵۸ درصدی واردات سیگار در پنج ماهه نخست سال جاری

کاهش ۵۸ درصدی واردات سیگار در پنج ماهه نخست سال جاری

علی اصغر رمزی رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ،ضمن اعلام کاهش ۵۸ درصدی  واردات سیگار در پنج ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیان نمود: تاکنون بیش از ۳۳ هزار مجوز خرده فروشی محصولات دخانی در سراسر کشور صادر شده است.

رمزی واردات سیگار در پنج ماهه سال ابتدایی جاری را یک میلیارد  و یکصد میلیون نخ اعلام داشته و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون نخ بوده، ۵۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایلنا، وی ضمن اشاره به افزایش صادرات سیگار به میزان ۱۳ درصد در پنج ماهه سال جاری، بیان داشت:  صادرات تنباکوی معسل نیز به میزان ۳۲ درصد  در همین مدت  نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

رمزی با اشاره به تشدید برخورد با توزیع کنندگان سیگار و محصولات دخانی بدون مجوز اطلاع داد و افزود: در راستای تسهیل فرایند صدور مجوزها و تمرکززدایی صدور مجوز توزیع استانی (عمده) به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها واگذار شده و صدور مجوز خرده‌فروشی محصولات دخانی در اختیار سه اتحادیه سوپرمارکت، خواربارفروش و سقط فروش قرار گرفته است. همچنین  ضوابط و شرایط صدور مجوز خرده‌فروشی به مرکز امور اصناف ابلاغ شده و بر این اساس خرده‌فروشانی که بدون مجوز اقدام به عرضه سیگار کنند متخلف تلقی و با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

کاهش واردات سیگار

رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات در ادامه ضمن اشاره به نحوه اخذ مجوز خرده فروشی، تصریح نمود: دارندگان پروانه‌های کسب خواربار فروشی، سوپرمارکت و سقط فروش برای اخذ مجوز خرده‌فروشی به سایت اینترنتی www.iranianasnaf.ir  و یا اتحادیه ذیربط مراجعه نمایند.

وی در ادامه افزود: تاکنون بیش از ۳۳ هزار مجوز خرده فروشی محصولات دخانی در کشور صادر شده و واحدهای صنفی مشمول که تاکنون مجوز دریافت نکرده اند سریعاً نسبت به دریافت مجوز اقدام نمایند چرا که در آینده نزدیک سیگار و محصولات دخانی صرفاً بین واحدهای صنفی دارای مجوز توزیع خواهد شد.

رمزی با تأکید بر رعایت ضوابط قانونی خرده فروشی، اعلام نمود: در صدور مجوزهای خرده‌فروشی رعایت برخی از ضوابط قانونی مانند منع فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال، منع فروش به صورت نخی، رعایت فاصله ۱۰۰ متری از مراکز آموزشی، ورزشی، فرهنگی و مذهبی و همچنین عدم عرضه سیگار قاچاق الزامی بوده و در صورت عدم رعایت هر یک از موارد یاد شده مجوز مربوطه باطل شده و دیگر برای متقاضی مجوز صادر نخواهد شد.

رمزی در انتها یادآور شد: مشخصه کالای دخانی قاچاق و تفاوت آن با کالای دخانی  مجاز، نداشتن پیام و تصویر بهداشتی بر روی بسته‌بندی می باشد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*