خانه » بورس،ارز، سکه » رفع ابهامات مورد نظر سازمان بورس شرط بازگشایی نماد سایپا
رفع ابهامات مورد نظر سازمان بورس شرط بازگشایی نماد سایپا
رفع ابهامات مورد نظر سازمان بورس شرط بازگشایی نماد سایپا

رفع ابهامات مورد نظر سازمان بورس شرط بازگشایی نماد سایپا

در پی توقف نماد سایپا در بازار بورس از ۳۱ اردیبشهت به دلیل تعدیل ۱۵۸ درصدی سود سال مالی گذشته، این شرکت هنوز ابهامات مورد نظر سازمان بورس در مورد جزئیات این تعدیل و تغییرات صورت گرفته در اثر فروش شرکت‌های سازه گستر، مگا موتور، سایپا دیزل و تاپکو را روشن نکرده است تا امکان بازگشایی دوباره ایجاد شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، شرکت سایپا در تاریخ ۲۹ تیرماه سال ۹۶ صورت های تلفیقی شرکت را ارایه کرده که نشان دهنده کاهش زیان انباشته ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومانی این  شرکت از محل فروش شرکتهای سایپا دیزل، تاپکو، سازه گستر سایپا و مگاموتور به شرکت های کارکنان سایپا و رنا بوده است و عدم  تلفیق این زیان در صورت های مالی  شرکت سایپا و همچنین عدم ارائه صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت سرمایه گذاری کارکنان سایپا باعث ایجاد ابهام و ورود سازمان بورس به این موضوع شده که درخواست ارائه اطلاعات تکمیلی و صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت سرمایه گذاری کارکنان سایپا را در پی داشته است.

پافشاری بر شفاف سازی نماد سایپا

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس، در این زمینه بر روی موضع شفاف سازی پافشاری و اعلام نمود بدون اعلام عمومی صورت های مالی حسابرسی شده سرمایه گذاری کارکنان سایپا امکان بازگشایی نماد وجود ندارد. پس از این اتفاق سازمان بورس و عدم عقب نشینی رئیس سازمان، در ۲۵ مرداد امکان ارسال اطلاعات مربوط به اثرات بندهای گزارش حسابرس مستقل شرکت سایپا فراهم شده و روز گذشته  نامه ایی از سازمان حسابرسی در کدال انتشار یافت.

با انتشار این صورت های مالی مشخص شد زیان انباشته تلفیقی نماد سایپا نه ۱۴۶ میلیارد تومان اعلامی بلکه ۶۳۸۱ میلیارد تومان می باشد.

به اعتقاد کارشناسان و صاحبنظران ارایه این اسناد نشان دهنده اهمیت ایستادگی سازمان بورس و حسابرس در برابر شرکت های بزرگ و عدم عقب نشینی در برابر خواسته های مدیران این شرکت ها می باشد. ایستادگی که باعث شد تا شرکت های بزرگ نتوانند حقوق سهامداران خرد را نادیده بگیرند.

براساس فرایند های اشاره شده در صورت ارایه سایر اطلاعات مورد درخواست سازمان و بررسی آن؛ ظرف مدت یک تا دو روز کاری آینده امکان بازگشایی این نماد میسر خواهد شد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش شفافیت بازار بورس انرژی با عرضه نفت خام در این بازار

افزایش شفافیت بازار بورس انرژی با عرضه نفت خام در این بازار

طبق اظهارات موسوی کارشناس اقتصادی، عرضه نفت خام در بازار بورس انرژی مزایایی دارد که ...