خانه » بازرگانی » ۸۵ تا ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری
85 تا 90 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری، تمکین یا توافق
۸۵ تا ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری، تمکین یا توافق

۸۵ تا ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده مبتنی بر خوداظهاری

محمد مسیحی معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۸۵ تا ۹۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده، مبتنی بر خوداظهاری، تمکین یا توافق می باشد.

مسیحی اظهار داشت: از کل مالیات بر ارزش افزوده‎ای که از آغاز اجرای قانون تا امروز وصول شده، نزدیک به ۷۳ درصد مبتنی بر خود‎اظهاری می باشد. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، از ۲۷ درصد باقیمانده، نزدیک به ۵۰ درصد بدون مراجعه به هیات حل اختلاف و با تمکین یا توافق با اداره امور مالیاتی وصول یافته است.

وی در ادامه بیان نمود: مالیات بر ارزش افزوده در بیشتر کشورها به شیوه تفریقی غیرمستقیم و مبتنی بر روش صورتحساب صورت می پذیرد. طبق این روش فعالان اقتصادی مکلف اند برای خرید کالا و خدمات و همچنین نهاده‌های به کار رفته در تولید محصولات خود صورتحساب و مستندات لازم را نگهداری و در زمان فروش کالا و خدمات خود نیز صورتحساب صادر نمایند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور ضمن اعلام این مطلب که در حلقه‎های اول زنجیره مالیات بر ارزش افزوده شفافیت ایجاد شده، افزود: در حلقه‎های آخر و در سطح صنوف، بر اساس قاعده هزینه و فایده، هزینه شفافیت زیاد است و بسیاری به دنبال آن نمی باشند.

۹۰ مالیات بر ارزش افزوده ایجاد شده در گمرک

بنابر اظهار ات وی، ۹۰ درصد ارزش افزوده‏ای که ایجاد شده است در حلقه‎های اولیه ایجاد ارزش اقتصادی نظیر مبادی ورودی گمرک و شرکت های بزرگ و متوسط می باشد.

وی همچنین تصریح نمود: در حلقه های بعدی، ضمن تهاتر مالیات پرداختی در زمان خرید و مالیات دریافتی در زمان فروش فقط مابه التفاوت مالیات پرداخت می شود و بار مالی آن به حلقه بعد و در نهایت مصرف‌کنندگان نهایی انتقال می یابد و این موضوع شفاف سازی را در طول زنجیره ایجاد ارزش با نگهداری مستندات خرید و فروش به دنبال داشته باشد و موجب ردیابی جریان عرضه کالا و ارائه خدمات در کشور خواهد شد.

مسیحی ضمن اعلام این مطلب که در شفاف سازی حاصل از اجرای این نظام مالیاتی در کشور تاکنون بیش از سه هزار شرکت صوری و کاغذی شناسایی شده است، افزود:‌ این شرکت ها سال‌های متمادی نقش ناصوابی را در سطح کلان اقتصادی کشور از جمله حوزه بانکی، بورس کالا، نظام رتبه بندی شرکت‌ها و نظام مالیات بر درآمد بر عهده داشته اند.

به گفته وی، مبارزه با شرکت‎های صوری نیازمند اراده و عزم جدی سایر دستگاه‎ها از جمله اداره ثبت شرکت‎ها، قوه قضاییه، نیروهای امنیتی و انتظامی و دستگاه‏های نظارتی و ذینفعان می باشد.

وی در انتها بیان داشت: حذف کامل فعالیت شرکت‌های صوری و کاغذی مستلزم اراده و همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط و از جمله دستگا‌ه‌های نظارتی می باشد. برخی مخالفت‌ها با مالیات بر ارزش افزوده آگاهانه و به دلیل کارکرد شفاف‌سازی نظام مالیاتی بوده که منافع اقلیتی پرنفوذ را با مشکلاتی مواجه نموده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

معافیت‌های مالیاتی در کنار فرار مالیاتی علت اصلی نوسان بودجه

معافیت‌های مالیاتی در کنار فرار مالیاتی علت اصلی نوسان بودجه

به عقیده معاون وزیر اقتصاد دلایل نوسان در بودجه‌های سالانه، معافیت‌های مالیاتی در کنار فرار ...