خانه » بازرگانی » انتقاد فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات نظام بانکی
انتقاد فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی
انتقاد فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی

انتقاد فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات نظام بانکی

فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی انتقاد می کنند و معتقدند با نرخ های بالای ۲۰درصد، قیمت تمام شده کالا بالا رفته و توان رقابت از آنها گرفته می‌شود.

در شرایطی که نرخ تورم در حدود ۱۰ درصد می‌باشد و در شرایط توازن در بازار پول، نرخ سود بانکی باید اندکی بالاتر از نرخ تورم باشد ولی در حال حاضر نرخ سود بانکی دو برابر نرخ تورم بوده و قصد پایین آمدن نیز ندارد.

مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم اعلام نموده است: سود بانکی در کشور منطقی نبوده و در هیچ جای دنیا سود بانکی بالاتر از تورم نمی‌باشد و این مساله با دستور حل نمی‌شود.

همچنین محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس در جلسه رای اعتماد از نمایندگان، از وزیر امور اقتصاد و دارایی و نیز رییس‌کل بانک مرکزی درخواست نمود علاوه بر رقابتی کردن وضعیت بنگاه‌های تولیدی، به افزایش سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی و همچنین کاهش نرخ سود این تسهیلات توجه جدی شود.

مشکلات فعالان تولید با نظام بانکی

البته ولی‌اله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی در جلسه خود با مدیران عامل بانک‌ها، با تاکید بر لزوم رعایت نرخ سود علی‌الحساب مصوب شورای پول و اعتبار در شبکه بانکی، بیان نمود: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در واقع حداکثر سود علی‌الحساب است که براساس پیش‌بینی بازدهی فعالیت های اقتصادی تعیین شده است.

رقم سود براساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای سپرده‌های یک ساله، حداکثر ۱۵ درصد و برای تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل ۱۸ درصد مصوب شده است.

به اعتقاد سیف، نرخ تورم شاخصی برای نرخ سود بانکی به شمار می‌رود به این ترتیب، براساس رابطه بین شاخص نرخ تورم و نرخ سود و با فاصله یکی دو درصد نرخ سود منطقی است.

در حال حاضر شرایط عرضه و تقاضا در بازار پول با توجه به نیاز بانک‌ها، دولت و تولیدکنندگان به نقدینگی موجب شده تا نرخ سود سپرده بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار قرار بگیرد. در حالی که نرخ سود مصوب ۱۵ درصد است، بانک‌ها نرخ‌های بالاتر را اعمال می‌کنند. از طرف دیگر خودروسازان در فروش اعتباری خودرو، حدود نرخ ۱۸ درصد را برای پیش‌پرداخت‌ها در نظر می‌گیرند و به برخی اوراق بدهی نیز در بورس بالاتر از ۱۸ درصد سود تعلق می‌گیرد.

با احتساب نرخ ۲۰ درصدی برای سپرده بانکی می‌توان گفت طی ۳ ماه و نیم ابتدایی سال سود ۵٫۸ درصدی به سپرده‌های بانکی تعلق گرفته است که نشان‌دهنده بازدهی بالای بازار پول نسبت به سایر بازارهای موازی است.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور دولت دوازدهم در مورد مسائل اقتصادی

گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور دولت دوازدهم در مورد مسائل اقتصادی

حسن روحانی، نخستین گفتگوی زنده تلویزیونی خود را به عنوان رئیس جمهور دولت دوازدهم در ...