خانه » خودرو و حمل و نقل » افتتاح فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز با حضور وزیر کشور
افتتاح فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز با حضور وزیر کشور
افتتاح فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز با حضور وزیر کشور

افتتاح فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز با حضور وزیر کشور

با حضور وزیر کشور، فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز به طول ۱۰.۵ کیلومتر با اعتبار بیش از هزار میلیارد تومان از میدان گل سرخ تا چهارراه زند افتتاح شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از فارس؛ خط یک قطار شهری شیراز به طول ۲۴.۵ کیلومتر، محدوده شرق را به غرب کلانشهر شیراز متصل کرده است که شامل ۲۰ ایستگاه مسافربری بوده و نخستین ایستگاه آن در میدان الله واقع در شرق شیراز و آخرین ایستگاه آن به میدان احسان در غرب شیراز ختم شده است.

از لحاظ سازه ای و اجرایی ایستگاه ها به دو دسته ایستگاه های عمیق و نیمه عمیق تقسیم شده اند که ایستگاه‌های عمیق در دو طبقه شامل سالن بلیط فروشی و طبقه سکو برای سوار و پیاده شدن مسافران می باشند.

جزئیات فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز

بیشتر عملیات حفاری تونل های مجاور ایستگاه‌های عمیق با دستگاه T.B.M صورت گرفته و سطح مقطع دایره ای شکل دارند. روش حفاری تونل های مجاور ایستگاه ها نیز به روش کند و پوش و سنتی بوده و سطح مقطع این تونل‌ها در ایستگاه مربعی شکل می باشد.

در بیشتر ایستگاه های عمیق امکان تردد عابران غیرمسافر به صورت زیرگذر زیرزمینی به جای استفاده از پل های هوایی عابر پیاده وجود دارد. برخی از ایستگاه ها مانند وکیل الرعایا و زند که در بافت تاریخی واقع شده‌اند،دارای ۳ طبقه زیرزمینی هستند که یک طبقه آن به صورت مجزا تجاری می باشند.

فاز دوم خط یک مترو شیراز  با چهار ایستگاه آماده بهره برداری شده و براساس مصوبه شورا به مدت دو ماه خدمات حمل و نقلی رایگان ارائه خواهد داد.

خط یک مترو شیراز به طول ۲۴.۵ کیلومتر بعد از تهران طولانی ترین خط متروی کشور به شمار می رود و منابع مالی آن نیز به گفته اسدالله حاج زمانی مدیرعامل سازمان قطار شهری شیراز از محل اوراق مشارکت ۷۰۰ میلیارد تومان، از محل صندوق توسعه ملی ۳۰ میلیون دلار و از محل تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومان، تامین مالی شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*