خانه » اقتصاد دیجیتال » علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن
علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن
علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن

علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها در عدم اجرای اصولی آن

جمشید پژویان کارشناس اقتصادی، علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها را عدم اجرای اصولی آن دانسته و افزود: برای حذف یارانه ها باید سیستم محاسبه مالیات بر مجموع در آمد وجود داشته باشد.

پژویان درباره اجرای ناموفق فاز اول یارانه ها، اظهار داشت: مرحله اول اجرای قانون موفق نبود زیرا آقایان متوجه ماهیت این طرح نبودند؛ در واقع هدف از اجرای این طرح اصلاح الگوی مصرف و در نتیجه اصلاح الگوی تولید بود به این معنی که کارخانه های تولیدی باید پس از اجرای این طرح به جای استفاده از دستگاه های قدیمی و پر مصرف از تکنولوژی های روز استفاده می کردند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، وی ضمن اشاره به اینکه باید به بخش تولید برای اصلاح الگوی مصرف مشوق داده می‌شد، بیان نمود: برای مثال دولت می توانست به کارخانه هایی که در سیستم تولیدی خود به روز رسانی انجام داده بودند طی دو سال و به ترتیب، برای هر سال پنجاه درصد معافیت مالیاتی در نظر بگیرد و به این ترتیب هزینه های تولید کاهش پیدا کند.

پژویان در ادامه تاکید نمود: هدفمندی یارانه ها دربخش مصرف کنندگان نیز به منظور کاهش الگوی مصرف صورت گرفت اما سوال اینجاست فردی که برای خرید یک خودرو اقدام می کند، تا چه انداره به میزان مصرف سوخت آن اهمیت می دهد، یا فردی که برای خرید لوازم برقی مراجعه می کند چه مقدار به میزان مصرف برق آن ها توجه دارد؟

دلایل ناکامی فاز اول یارانه ها

این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به اینکه در دهه هفتاد میلادی در کشورهای غربی این طرح اجرا شد، تاکید نمود: این کار در آن کشورها اولی بود به این معنی خودرویی که تا آن زمان ۱۷ لیتر بنزین به ازای هر صد کیلومتر مصرف می کرد، پس از گذشت چند سال برای پیمودن صد کیلومتر به ۱۰  لیتر بنزین نیاز داشت  و در نهایت کشورهای غربی با اجرای این قانون به نتیجه مورد نظر دست یافتند البته بعد از ده سال.

پژویان ادامه داد: ما نیز با اجرای اصولی ما نیز می توانستیم به نتیجه دلخواه برسیم. نیاز نبود مانند کشورهای غربی به اختراع تکنولوژی جدید روی بیاوریم بلکه فقط نیاز داشتیم تکنولوژی  جدید را جایگزین سیستم قدیمی کنیم، البته همانگونه که گفتم جایگزین کردن این تکنولوژی در بخش تولید نیازمند مشوق هایی می‌باشد که البته این اتفاق آن طور که لازم بود اتفاق نیفتاد.

وی درباره حذف یارانه گفت: حذف یارانه چهارده میلیون نفر تا پایان امسال به طور قطع امکان پذیر نخواهد بود، زمانیکه در کشورمان بانک اطلاعاتی کامل وجود ندارد و از طرفی سیستم محاسبه مالیات بر مجموع درآمد نداریم این اعداد و ارقام تنها در حد حرف خواهد بود و به هیچ عنوان قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

پژویان در انتها ضمن انتقاد از سازمان تامین اجتماعی به دلیل اجرا نکردن وظیفه اصلی خود که در واقع حمایت از قشر کم درآمد و ضعیف جامعه است، تصریح نمود: برای اجرای صحیح این طرح باید سیستم محاسبه مالیات بر مجموع در آمد وجود داشته باشد؛ این طرح نیازمند اجرای صحیح زیر ساخت ها می‌باشد تا کارامدی خود را نشان دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*