خانه » اقتصاد دیجیتال » ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران
ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران
ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران

ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا توسط مرز آمار ایران

امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: مرکز آمار ایران به دنبال ریل گذاری برای ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا می باشد.

پارسا در نشست خبری مرکز آمار ایران بیان نمود: مرکز آمار ایران با جدیت به دنبال ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا است. این موضوع جزو معدود مواردی است که مخالفی نداشته و همه ارکان نظام این هدف را دنبال می کنند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، وی افزود: برای رسیدن به این هدف باید کلیه سامانه‌های الکترونیک دستگاه‌های اجرایی کشور به مرکز آمار ایران وصل شوند. در مرحله اول به دنبال اتصال ثبت احوال، وزارت امور اقتصادی و دارایی و شرکت پست به مرکز آمار ایران هستیم تا از این طریق اطلاعات مورد نیاز کشور برای سرشماری از طریق سامانه های مختلف به دست آید.

پارسا همچنین گفت: این تحولات نیازمند تغییر قوانین می باشد زیرا به هیچ عنوان با قوانین فعلی اجرای نظام آماری ثبتی مبنا وجود ممکن نیست.

ایجاد نظام آماری ثبتی مبنا

رئیس مرکز آمار ایران درباره تغییر سال پایه آمارهای رشد اقتصادی و تورم نیز گفت: مرکز آمار سال پایه محاسبات ملی و رشد اقتصادی به سال ۱۳۹۰ تغییر داده است، بانک مرکزی هم سال پایه خود را ۱۳۹۰ تعیین کرده البته همچنان به دلیل شیوه های محاسبه متفاوت مرکز آمار با بانک مرکزی، امکان اختلاف بین این آمار وجود دارد.

رشد اقتصادی مرکز امار برای سال ١٣٩۵ با سال پایه ۱۳۹۰ معادل ١١.١ درصد بوده است که از این میزان سهم بخش بدون نفت ۵.٨ درصد محاسبه شده است ولی بانک مرکزی رشد را ١٢.۵ درصد محاسبه نموده که از این میزان سهم بدون نفت ٩.٨ درصد اعلام شده است.

وی درباره تورم نیز تصریح نمود: بر اساس محاسبات نرخ تورم تیرماه ٧.۶ درصد بوده است. بانک مرکزی هم تورم تیر را ١٠.۵ درصد اعلام کرده است که درباره تفاوت آمارهای این دو مرکز باید گفت مرکز آمار، آمارهای خود را با احتساب کل شهرهای بزرگ و کوچک و متوسط محاسبه می نماید درحالی که بانک مرکزی تورم را فقط برای شهرهای بزرگ محاسبه می نماید.

پارسا دربار آمار اشتغال و بیکاری نیز بیان نمود: نرخ مشارکت در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل، از ٣٩.۵ به ۴٠.۶ درصد رسیده و نرخ بیکاری از ١٢.٩ به ١٢.۶ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که تعداد شغل ها ٧٠٠ هزار تا اضافه شده که از این تعداد ۴۵ هزار شغل مربوط به بخش کشاورزی است.

وی همچنین افزود: بخش ساختمان به آرامی علائم حرکت رشدی خود را نشان می‌دهد، ولی هنوز مشکلات وجود دارد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

نوسان گیری معامله گران با استفاده از تشویش درهمی در بازار ارز

با شروع هفته شاهد بروز دو رفتار در بازار بودیم؛ اولی، کاهش محافظه کاری و ...