خانه » عمومی اقتصاد » افزایش شاخص اجاره بهای مسکن از ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵
افزایش شاخص اجاره بهای مسکن از ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵
افزایش شاخص اجاره بهای مسکن از ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵

افزایش شاخص اجاره بهای مسکن از ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵

کارشناسان با توجه به افزایش شاخص اجاره بهای مسکن از ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵  از احتمال افزایش این شاخص مؤثر بر تورم در تابستان امسال اطلاع دادند.

بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود درباره مسکن، شاخص اجاره بهای مسکن در سه ماهه نخست امسال را اعلام نموده است. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر، شاخص بهای مسکن اجاری به نوعی یک متغیر است که روند تغییرات و تحولات قیمت اجاره مسکن را نسبت به یک سال پایه (دوازده ماه منتهی به خرداد ۹۶) نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری طی سه ماهه نخست عدد ۲۰۴ و نیم بود که نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته ، ۹.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

روند تغییرات شاخص اجاره بهای مسکن

یعنی روند تغییرات اجاره بها در ۳ ماه اول ۹۶ نسبت به همین ۳ ماه در سال گذشته، افزایشی ۹.۴ درصدی را داشته و نشان دهنده آن است که میزان تغییرات قیمت اجاره مسکن در فصل بهار سال ۹۶ بسیار بالا بوده است. این شاخص در خصوص سه ماه قبل از آن تنها ۱.۴ درصد رشد داشته و نشان می‌دهد افزایش اجاره بها در بهار امسال روند تصاعدی به خود گرفته است.

لازم به ذکر است این شاخص برای شهرهای: اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهـران، خـرم آبـاد، رشـت، زاهـدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته نشان می دهد بیشترین افزایش قیمت اجاره مسکن در این ۲۴ شهر اتفاق افتاده است.

همچنین بر اساس این گزارش برای شهرهای آبادان، اسلامشهر، ایلام، بابل، بجنورد، بروجرد، بندرانزلی، بندربوشهر، بیرجند، تربـت حیدریـه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کـازرون، کاشـان، گنبـدکاووس، مراغـه، ملایر، مهاباد و یاسوج که از آنها با عنوان شهرهای متوسط یاد شده، شاخص بهای مسکن اجاری ۸.۸ درصد رشد داشته است که نشان می دهد روند افزایشی اجاره بها در شهرهای سطح دوم ایران از نظر جمعیتی، همانند شهرهای پرجمعیت رشد نسبتا جهشی داشته است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بانکها نباید دور زدن نرخ سود را به حساب زرنگی بگذارند

بانکها نباید دور زدن نرخ سود را به حساب زرنگی بگذارند

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه بانکها نباید دور زدن نرخ سود را به حساب ...