خانه » بازرگانی » رشد ۱۰ درصدی حجم تخلیه و بارگیری کالا از بنادر کشور
رشد 10 درصدی حجم تخلیه و بارگیری کالا از بنادر کشور
رشد ۱۰ درصدی حجم تخلیه و بارگیری کالا از بنادر کشور

رشد ۱۰ درصدی حجم تخلیه و بارگیری کالا از بنادر کشور

حجم تخلیه و بارگیری کالا بر اساس آمارهای رسمی سازمان بنادر و دریانوردی، در تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد بیش از ۱۰ درصد را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش که از آمار بنادر کشور منتشر شده است، مجموع تخلیه و بارگیری انجام گرفته از بنادر کشور، ۱۲ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۳۵۶ تن ثبت شده است که با توجه حجم تخلیه و بارگیری صورت گرفته در مدت مشابه سال گذشته که ۱۱ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۳۷۵ تن بود، رشدی بیش از ۱۰ درصد را نشان می دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از مهر،همچنین درمورد میزان تخلیه و بارگیری انجام گرفته در تیرماه امسال، نسبت به مدت مشابه دو سال قبل  رشد بیش از ۱۳ درصدی طبق آمار نمایان است.

سامانه آماری سازمان بنادر و دریانوردی نیز اعلام کرده است که در ماه گذشته، در مجموع ۵ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۶۰۹ تن انواع کالا تخلیه و ۷ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۷۴۷ تن بارگیری شده که به معنی مثبت بودن تراز تجاری کشور طی ماه گذشته می باشد.

بیشترین حجم تخلیه کالا بر اساس اطلاعات مربوط به فرآورده های نفتی شامل ۱ میلیون و ۹۰۳ هزار تن بوده و پس از آن کالاهای کانتینری با یک میلیون و ۶۰۶ هزار تن، در رده دوم قرار دارد. همچنین تخلیه کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، روغن خوراکی و سایر اقلام کشاورزی و غذایی نیز با بیش از ۱ میلیون تن، در رده سوم این لیست قرار گرفته است.

آمار تخلیه و بارگیری کالا

از طرفی در بخش بارگیری نیز، بیشترین میزان بارگیری کالا در بنادر مربوط به فرآورده های نفتی با ۲ میلیون و ۵۷۳ هزار تن  می باشد و پس از آن کالاهای ساختمانی و مواد معدنی با ۲ میلیون و ۲۳۷ هزار تن، در رتبه دوم قرار دارد. کمترین میزان بارگیری کالا در کشور در تیرماه امسال، متعلق به گروه منسوجات، چرم، پوشاک، الیاف، کاغذ و چوب می باشد که تنها ۱۱۴ تن از این محصولات، از بنادر کشور بارگیری و ارسال شده است.

طبق گزارش منتشره در خصوص عملکرد تخلیه و بارگیری کالا به تفکیک بنادر، بندر شهید رجایی با مجموع ۷ میلیون و ۲۷۵ هزار تن در رتبه نخست و سپس بندر امام خمینی (ره) با ۳ میلیون و ۴۸۰ هزار تن در رتبه بعدی قرار گرفته است. کمترین میزان تخلیه و بارگیری نیز مربوط به بندر اروندکنار با ۷۷۵ تن انواع کالا می باشد.

بندر قشم با تخلیه و بارگیری ۴۵۲ هزار تن کالا، عملکرد بسیار مثبتی را در مقایسه با سایر بنادر که عمدتا کمتر از ۲۰۰ هزار تن بودند، از خود نشان می دهد.

عملکرد سازمان بنادر در بخش مسافری نیز نسبت به مدت مشابه سال های ۹۵ و ۹۴ رشد یافته است. در تیرماه امسال، حدود ۴۸۱ هزار نفر مسافر دریایی وارد بنادر و ۴۷۴ هزار نفر نیز از بنادر خارج شدند که سهم بندر قشم هم در زمینه ورود مسافر و هم خروج مسافران دریایی، ۳۷۳ هزار نفر ثبت گردیده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*