خانه » سایر » کاهش تورم در کشور مرهمی بر اقتصاد مجروح گذشته
کاهش تورم در کشور مرهمی بر اقتصاد مجروح گذشته
کاهش تورم در کشور مرهمی بر اقتصاد مجروح گذشته

کاهش تورم در کشور مرهمی بر اقتصاد مجروح گذشته

عوامل متعددی از جمله افزایش قیمت دلار، افزایش حجم نقدینگی، ایجاد شکاف بین عرضه و نقاضا باعث جلوگیری از ادامه کاهش تورم در دو ماه گذشته شده است.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از خبرگزاری میزان، اقتصاد ایران پس از دست و پنجه نرم کردن با تورم‌های دو رقمی، بالاخره توانست تورم تک رقمی را نیز از سال گذشته تجربه کند تا شاید مرهمی شود بر روی اقتصاد.

پس از تجربه چندین ماه تورم تک رقمی، بنا بر آمار بانک مرکزی و مرکز آمار تورم ماهانه کشور طی دو ماه خرداد و تیر ماه مجددا به بالای ۱۰ درصد رسید که این می تواند علایم هشداری برای بازگشت اقتصاد کشور به تورم بالا و نا به سامانی اقتصاد باشد. از همین رو با کارشناس اقتصادی در این باره به گفت گو پرداختیم.

دلایل اتمام روند کاهش تورم

فرشید سیم بر در خصوص دلایل افزایش نرخ تورم در ماه‌های اخیر توضیح داد: افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش ارزش واردات به کشور از جمله مهم‌ترین عوامل رشد نرخ تورم بوده است و از آنجا که به سطح تولید افزوده نشد، عرضه کالاها در بازار ثابت ماند که این  افزایش قیمت کالاها را بیش از پیش نشان داد.

وی ادامه داد: در اقتصاد کلان شاهد افزایش حجم نقدینگی هستیم که این امر به‌سادگی باعث افزایش نرخ تورم می‌شود.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که تورم در یک جامعه به دو عامل پولی و مالی بستگی دارد که مجموع آنها بر روی عرضه تأثیرگذار است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در اقتصاد کشور شاهد کاهش قدرت خرید مردم، افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی هستیم که این عوامل باعث ایجاد شکاف بین عرضه و تقاضا می‌شود و نهایتا تورم‌زا است.

سیم برافزون کرد: در ماه‌های گذشته شاهد ورشکستگی تعدادی از مؤسسات پولی و مالی بوده‌ایم که با خروج منابع مالی از این مؤسسات پولی و مالی و سرازیر شدن آنها به بازار شاهد افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش تورم هستیم.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تحقق ۱۰.۷میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم

تحقق ۱۰.۷میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم

مظابق اظهارات رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران در دولت ...