خانه » بانک و بیمه » پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی راهکار تقویت بانک ها
پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی راهکار تقویت بانک ها
پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی راهکار تقویت بانک ها

پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی راهکار تقویت بانک ها

علی اکبر کریمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: یکی از راهکارهای تقویت بانک ها، پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، کریمی درباره کارنامه ۴ ساله شاخص ‌های اقتصادی توضیح داد: بدهی های دولت به سیستم بانکی در میزان پایه پولی تاثیرگذار است که در فروردین ماه سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۱.۳ افزایش داشته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان افزود: وزارت اقتصاد تلاش های خوبی برای پایش، رصد و تعیین میزان دقیق بدهی های دولت داشته که در حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان ذکر می شود که از این مقدار حدود ۲۲۵ هزار میلیارد تومان مربوط به بدهی دولت به سیستم بانکی می باشد.

کریمی همچنین اظهار داشت: میزان بدهی دولت به سیستم بانکی رشد یافته است و می تواند عاملی برای رشد پایه پولی و ایجاد تورم نیز باشد.

وی تاکید نمود: دولت باید مقررات مربوط به منابع مالی بودجه سالانه را به دقت رعایت کرده و به یاد آورد که نگرانی در زمینه کسری بودجه سال جاری وجود دارد.

افزایش بدهی های دولت در صورت کسری بودجه

کریمی اظهار داشت: به نظر می رسد بودجه سال جاری با واقعیت های حاکم بر ترکیب درآمدی دولت یکسان نمی باشد بنابراین پیش بینی شده است بودجه مربوط به سال ۹۶ با کسری روبرو شود.

وی در این باره ادامه داد: باتوجه به پیش بینی کسری بودجه، دولت مجبور به استقراض از بانک ها خواهد بود و یا باید از راهکار انتشار اوراق استفاده کند.

کریمی تصریح نمود: در برنامه ششم توسعه، مکانیزم و ساز و کاری برای کنترل حجم بدهی های دولت و میزان انتشار اوراق در نظر گرفته شده که این موضوع اقدام مثبتی است تا از انتشار بی رویه اوراق جلوگیری شود.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همچنین بیان نمود: فقط یک بودجه واقعی مبتنی بر درآمد و هزینه می تواند برای آینده در خصوص مدیریت بر بدهی های دولت مفید و راهگشا باشد.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

کسری بودجه ماهانه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت نقدی یارانه ها

کسری بودجه ماهانه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت نقدی یارانه ها

به گزارش ای آر اقتصاد به نقل از فارس، دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور با ...