خانه » اخبار جهان » آمریکا به دنبال افزایش فشار به ایران جهت بر هم زدن برجام
آمریکا به دنبال افزایش فشار به ایران جهت بر هم زدن برجام
آمریکا به دنبال افزایش فشار به ایران جهت بر هم زدن برجام

آمریکا به دنبال افزایش فشار به ایران جهت بر هم زدن برجام

ذوالنوری رئیس کمیته هسته ای اظهار نمود: آمریکا با آگاهی از تبعات نقض برجام به دنبال افزایش فشار به ایران جهت بر هم زدن برجام می باشد تا ایران را در افکار عمومی دنیا به عنوان پیمان شکن و ناقض عهد معرفی نماید.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری، در واکنش به گفته های رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مبنی بر اینکه باید با انجام اقداماتی ایران را به سمت بر هم زدن توافق برجام هدایت کنیم، تصریح کرد: در هر قرارداد دو یا چند جانبه طرف بر هم زننده قرارداد متهم به خساراتی می شود که حداقل آن تاثیر منفی در افکار عمومی دنیا می باشد.

وی همچنین افزود: اگر آمریکایی ها رسما بگویند برجام را قبول ندارند،  طبیعتا در عرصه بین المللی زیر سوال رفته و دیگر اعتمادی به این نوع قراردادها باقی نخواهد ماند. به همین جهت بر هم زدن توافق برجام برای آمریکایی ها ضرر خواهد داشت. از این رو فشار می آورند تا جمهوری اسلامی ایران این کار را انجام دهد و بدنامی بر هم زدن برجام در نزد افکار عمومی به نام ایران به پایان رسد.

افزایش فشار به ایران از طریق برجام

ذوالنوری با تاکید بر اینکه آمریکا در عمل با اعمال تحریم ها برجام را نقض کرده، بیان داشت: آمریکایی ها به ظاهر تحریم های غیر هسته ای را علیه ایران به تصویب رسانده اند که هدف آنها از تمامی این اقدامات افزایش فشار به ایران برای بر هم زدن برجام است چون آمریکا پایبندی به برجام ندارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پس از برجام اقدامات در دو مرحله باید صورت می گرفت که مرحله اول انجام تعهدات ما و به دنبال آن راستی آزمایی طرف مقابل بود و مرحله دوم انجام اقداماتی از سوی ۱+۵ برای بهره برداری ایران از برجام بود که این اتفاق رخ نداد.

وی تصریح نمود: آنها از ما هر چه که داشتیم گرفتند که نمونه آن کاهش تعداد سانتریفیوژهای نطنز از ۱۹ هزار به حدود ۵ هزار و کاهش تعداد سانتریفیوژ فردو از ۲ هزار به حدود هزار سانتریفیوژ می باشد. همچنین رآکتور آب سنگین اراک همچون گذشته قابلیت استفاده ندارد. ما این تعهدات را انجام داده ایم ولی طرف مقابل فشارها را افزایش داده تا ما نتوانیم از نتایج و ثمرات برجام استفاده کنیم.

ذوالنوری ضمن بیان اینکه این اقدامات فریب و نیرنگ بین المللی است، افزود: آمریکایی ها می خواهند با این اقدامات در وهله اول هر چه ما داشتیم را بگیرند و بعد از آن فرصت استفاده از نتایج برجام را ندهند. در نهایت نیز در نزد افکار عمومی به عنوان پیمان شکن و ناقض عهد عنوان شویم.

وی در پایان سخنانش بیان نمود: کمیسیون امنیت ملی در راستای این اقدامات کلیات طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا را به تصویب رسانده تا رفتار آمریکا بی پاسخ نماند و عهد شکنی آمریکا در عرصه بین المللی برای همگان روشن شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

۳برابر شدن صادرات آمریکا به ایران همزمان با افت واردات از ایران

۳برابر شدن صادرات آمریکا به ایران همزمان با افت واردات از ایران

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا، صادرات آمریکا به ایران ...