خانه » سایر » دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد مانع رشد پایدار در عرصه اقتصادی
دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد مانع رشد پایدار در عرصه اقتصادی
دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد مانع رشد پایدار در عرصه اقتصادی

دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد مانع رشد پایدار در عرصه اقتصادی

طیب نیا وزیر اقتصاد ودارایی اعلام نمود: نمی توان با دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد ، به رشد پایدار در عرصه اقتصادی دست یافت.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، طیب نیا در همایش ارزیابی عملکرد خصوصی سازی در اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی  تاکید نمود: دولتی بودن و نفتی بودن دو معضل بزرگ اقتصاد ایران به شمار می روند.

وی ادامه داد: اگر علت سهم بسیار ناچیز ارتقای بهره وری را در فرآیند رشد اقتصادی و نوسانات شدید در این فرآیند را نادیده بگیریم قطعا نفتی بودن و دولتی بودن دو مشکل ساختاری اقتصاد ایران هستند.

طیب نیا همچنین اظهار داشت: رهبر عالی قدر انقلاب بر این دو مشکل تاکید نمودند، سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در جهت مقابله با دولتی بودن و اقتصاد مقاومتی  برای مقابله با نفتی بودن می باشند که بدون حل این دو معضل اقتصاد ایران به رشد پایدار دست نمی یابد.

مضرات دولتی بودن و نفتی بودن اقتصاد

وزیر اقتصاد و دارایی افزود: در شرایطی می توان به رشد پایدار دست یافت که برنامه ای منسجم برای آن داشته باشیم و برنامه ها مرتب پایش شده و بدانیم سیاست ها هدف نیست بلکه ابزاری برای دستیابی به این اهداف هستند.

طیب نیا در مورد لغو مصوبات رد دیون نیز اعلام نمود: یکی از اولین اقداماتی که دولت انجام داده است، این بود که جلوی رد دین را گرفته و هیچ مورد رد دینی از ابتدا در دولت یازدهم شروع نشده است. باور من بر این است که خصوصی‌سازی جزیی از برنامه‌ کلی‌تر بوده و آن برنامه به مردمی کردن اقتصاد و واگذاری سهام محدود نمی‌شود.

جزء مهم این برنامه اصلاح محیط کسب  و کار بوده و تنها در یک محیط کسب و کار است که امکان مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی مشاهده خواهد شد. ما باید انحصارها، از جمله انحصارهای دولتی را مهار، تنظیم و کنترل نماییم.

وی ضمن اشاره به رد دیون تاکید نمود: وقتی دولت توان پرداخت بدهی‌هایش را نداشته باشد، ساده‌ترین راه برای خصوصی‌سازی واگذاری مالکیت بنگاه‌های دولتی از طریق رد دیون می باشد اما هدف ما افزایش کارایی و توسعه بخش خصوصی بوده است ولی در عمل این واگذاری‌ها به این اهداف تعیین شده نرسید.

کد تخفیف

۵ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تنظیم یک بسته برای کاهش بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو

تنظیم یک بسته برای کاهش بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو

در پی اشاره به این‌که در صنعت آب و برق از یارانه بالایی استفاده می‌شود ...