خانه » اخبار جهان » گزارش صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصادی کشورها
گزارش صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصادی کشورها
گزارش صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصادی کشورها

گزارش صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصادی کشورها

صندوق بین المللی پول در روز دوشنبه گزارش جدید خود پیرامون اقتصاد پولی و وضعیت متغیرهای کلات برخی کشورهای جهان و مناطق مختلف را منتشر نمود.

به گزارش پایگاه اینترنتی رادیو بین المللی فرانسه  (R.F.I)، بر اساس این گزارش که به منطقه خاورمیانه مربوط است، رشد اقتصادی این منطقه در سال جاری میلادی با کاهش چشمگیری داشته است. در میان کشورهای منطقه خاورمیانه، عربستان سعودی بیشترین کاهش را از خود نشان می دهد.

نرخ رشد اقتصادی در عربستان سعودی، تقریباً به چیزی در حدود صفر خواهد رسید. اگر چه نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۵ درصد بوده است، اما این نرخ در سال جاری میلادی در همین دو منطقه به علاوه پاکستان و افغانستان به ۲٫۶ درصد کاهش پیدا نمود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی منطقه در سال گذشته نتیجه رشد بالای اقتصادی در ایران پس از رفع تحریم ها و افزایش صدور نفت در این کشور بوده است.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد کشورهای نفتی

در سال ۲۰۱۶ رشد اقتصادی ایران با احتساب نفت به ۶٫۵ درصد رسیده بود. صندوق بین المللی پول در محاسباتش دورنمای رشد اقتصادی عربستان سعودی، اولین صادرکننده نفت خام در جهان، را ۰٫۱ درصد پیش بینی کرده که این رقم کمترین نرخ رشد در این کشور از سال ۲۰۰۹ تا کنون به شمار می‌رود.

صندوق بین المللی همچنین در گزارش خود اظهار نموده اگر کاهش بهای نفت در سال جاری ادامه پیدا کند تاثیرات منفی آن بر وضعیت اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت بیشتر می‌شود.

در حال حاضر بهای نفت به کمتر از ۵۰ دلار در بشکه کاهش پیدا کرده، هر چند صندوق بین المللی پول پیش بینی می‌کند در سال ۲۰۱۸ نرخ رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به طور متوسط به ٣.٣ درصد نیز برسد. البته بر این اساس نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال آیندۀ میلادی به ۱٫۱ درصد پیش بینی می شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کسب سومین جایگاه اقتصادهای برتر خاورمیانه توسط کشور ایران

کسب سومین جایگاه اقتصادهای برتر خاورمیانه توسط کشور ایران

بر پایه گزارش‌های آماری از اقتصادهای برتر خاورمیانه، ایران بعد از ترکیه و عربستان در ...