خانه » بازرگانی » حبس آمارهای تجارت خارجی به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی
حبس آمارهای تجارت خارجی به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی
حبس آمارهای تجارت خارجی به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی

حبس آمارهای تجارت خارجی به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی

در حالی که ۳ ماه از انتشار آخرین آمار تجارت خارجی کشور می‌گذرد، برخی شواهد از حبس آمارهای واردات و صادرات به دلیل کاهش چشم گیر صادرات محصولات پتروشیمی خبر می‌دهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا آخرین آمار منتشر شده  تجارت خارجی کشور و جزئیات میزان و ارزش صادرات و واردات ایران مربوط به فروردین است و در سه ماه گذشته آمارهای تجارت خارجی از سوی دولت منتشر نشده است.

در حالی که ۳ ماه از حبس آمارهای صادرات و واردات می‌گذرد، برخی معتقدند کاهش قابل توجه  میزان صادرات محصولات پتروشیمی به کشور چین از جمله دلایل عدم انتشار جزئیات تجارت خارجی کشور بوده است. از آنجا که سهم چشم گیری  از صادرات غیر نفتی کشور را محصولات پتروشیمی و میعانات گازی تشکیل میدهد کاهش صادرات این نوع محصولات میزان تراز خارجی کشور را بار دیگر منفی کرده و به این ترتیب دستاورد تبلیغاتی دولت در خصوص مثبت شدن ۲۰۰ میلیون دلاری تراز خارجی در دو سال گذشته عملا از دست رفته است.

آمار تجارت خارجی در سال گذشته

نکته جالب آنکه، در حالی در سال گذشته میزان صادرت ۴۳ میلیارد دلاری کشور با ۲۰۰ میلیون دلار اختلاف از واردات پیشی گرفت که سهم میعانات گازی(با ۷ میلیارد دلار) و محصولات پتروشیمی(حدود ۱۰ میلیارد دلار) از صادرات غیر نفتی غیر قابل چشم پوشی بوده است. در روزهای اخیر بحثهایی در خصوص دریافت مالیات از محصولات صادراتی پتروشیمی به عنوان کالای نفتی مطرح شد که این موضوع با سکوت قابل تامل دولت مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، براساس آمار تجارت خارجی سال گذشته از ۱۵ قلم عمده صادرات غیرنفتی ۱۴ مورد آن مربوط به مواد خام نفتی و معدنی با وزنی بالغ بر ۷۸ میلیون تن است. از کل ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار صادرات کشور در سال گذشته بیش از  ۲۲ میلیارد دلار‌ آن به غیر از پسته مربوط به ۱۴ قلم کالای عمده صادر شده مواد نفتی و معدنی خام است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام کشور استفاده می‌کنیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: درحال حاضر از تمامی ظرفیت صادرات نفت خام ...