خانه » بازرگانی » سازمان شیلات ایران به دنبال رفع ممنوعیت تولید تیلاپیا است
سازمان شیلات ایران به دنبال رفع ممنوعیت تولید تیلاپیا است
سازمان شیلات ایران به دنبال رفع ممنوعیت تولید تیلاپیا است

سازمان شیلات ایران به دنبال رفع ممنوعیت تولید تیلاپیا است

علی اشرف منصوری رئیس جهاد کشاورزی استان تهران، ضمن اعلام این مطلب که سازمان شیلات ایران به دنبال رفع ممنوعیت تولید تیلاپیا است، اظهار داشت: در صورتی که مشکل تولید ماهی تیلاپیا در کشور حل شود و این محصول در استان تولید شده درآمد کشاورزان به شکل موثری افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از تسنیم، منصوری در اولین جشنواره ارتقای تولید و مصرف آبزیان اظهار نمود: علیرغم اینکه استان تهران ۱٫۲ درصد از اراضی کشور را با ۲۰۰ هزار هکتار در اختیار دارد اما رتبه پنجمن تولیدات کشاورزی به این استان اختصاص یافته است.

وی همچنین بیان داشت: استان تهران برخلاف تصور بسیاری افراد استان مصرف کننده و صنعتی صرف نبوده و کشاورزی این استان سهم ۷ درصدی در تولیدات این بخش در کشور را در اختیار دارد. در بخش آبزیان نیز استان تهران حرفهای زیادی برای گفتن دارد به طوری که در بخش ماهیان زینتی رتبه دوم تولید در کشور و در بخش ماهیهای خوراکی رتبه چهارم در میان استانهای غیر ساحلی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه استان تهران در تولید ۱۲ محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم را در از آن خود کرده است، گفت: در این استان در تولید گیلاس دارای رتبه اول، تخم مرغ با تولید ۱۴۰ هزار تن رتبه اول، سبزی صیفی، گل شاخه بریده شده،  شیرخام و گوشت قرمز دارای رتبه‌های ابتدایی در کشور می‌باشیم.

ترغیب کشاورزان برای تولید تیلاپیا و سایر آبزیان

منصوری بیان نمود: یکی از اولویت‌های استان تهران تامین آب شرب می‌باشد به همین منظور برای توسعه آبزی‌پروری در این بخش با مشکلاتی روبرو هستیم اما در رودخانه‌ها و قنات‌ها پرورش آبزیان وجود دارد. پرورش ماهی در قفس نیز از سال گذشته در این استان شروع شده اما اجازه نداریم در مخازن سدها این کار را انجام دهیم.

وی همچنین گفت: در صورت تحقق این امر در  برخی گونه‌هایی که مشکلی برای آب داخل سدها ایجاد نمی‌کنند امیدواریم پرورش ماهی در این محل‌ها  نیز انجام گیرد. به دنبال آن هستیم برای ترغیب کشاورزان پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره صورت پذیرد تا از این طریق بتوانیم بر تولیدات استان بیفزاییم.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران  تصریح نمود: ارتقای مکانیزاسیون در دستور کار قرار گرفته است و افزایش تولید در واحد سطح نیز مورد توجه می‌باشد به نحوی که براین اساس تولید در واحد سطح از ۲۴ کیلوگرم به ۳۶ کیلوگرم رسیده است.

وی در پایان سخنان خود اظهار نمود: در صورتی که مشکل تولید ماهی تیلاپیا در کشور حل شود درآمد کشاورزان به شکل موثری افزایش پیدا خواهد کرد. سازمان شیلات ایران نیز به دنبال رفع این مشکل می‌باشد تا  امکان تولید اینگونه ماهی ایجاد شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*