خانه » اخبار جهان » خروج اکوادور از توافق کاهش تولید نفت خطری جدی برا توافق
خروج اکوادور از توافق کاهش تولید نفت خطری جدی برا توافق
خروج اکوادور از توافق کاهش تولید نفت خطری جدی برا توافق

خروج اکوادور از توافق کاهش تولید نفت خطری جدی برا توافق

خروج اکوادور از توافق کاهش تولید نفت شاید بتواند ایجاد کننده سابقه خطرناکی در درون اوپک شود و راه را برای خروج دیگر تولید کنندگان از توافق کاهش تولید باز کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از بلومبرگ، اکوادور، یکی از اعضای کوچک اوپک با این استدلال که به درآمد نفتی بیشتری نیازمند است، اعلام کرده که قصد خروج از توافق کاهش تولید اوپک را دارد و تولید نفت خود را افزایش خواهد داد.

کارلوس پرز، وزیر نفت اکوادور که کشورش متعهد به کاهش تولید نفت به مقدار ۲۶ هزار بشکه در روز شده بود، با اشاره به تاثیر ناچیز تولید این کشور بر عرضه کلی اوپک اعلام نمود: کاری که اکوادور انجام می دهد یا انجام نمی دهد، هیچ تاثیر عمده ای بر تولید اوپک نمی‌گذارد.

هرچند ممکن است خروج اکوادور از توافق کاهش تولید از نظر حجم تولید تاثیر چندانی بر بازار جهانی نفت نداشته باشد، اما میتواند ضربه خطرناکی به توافق کاهش تولید زده و درها را برای خروج دیگر تولید کنندگان و شاید تولید کنندگان بزرگ از توافق کاهش تولید باز نماید.

شکست توافق کاهش تولید نفت با افزایش نیافتن قیمت

آمریتا سن، تحلیلگر ارشد موسسه انرژی اسپکتس نیز اظهار داشت، خروج این کشور از توافق تاثیری بر توازن بازار جهانی نفت نخواهد گذاشت، اما نشان دهنده آن است که توافق کاهش تولید نتوانسته قیمت ها را افزایش دهد و چالش های اعضای اوپک برای تداوم توافق افزایش یافته است. وی ادامه داد: اعلام خروج اکوادور ممکن است بار دیگر نگرانی ها را در مورد از هم پاشیدن توافق کاهش تولید افزایش دهد.

اکوادور اعلام کرده است یک توافق نانوشته با اوپک انجام داده بود که به این کشور اختیار می‎‌داد بسته به نیازهای مالی خود، تولید خود را تغییر دهد، اما اوپک از چنین توافقی صحبت نکرده است.

اکوادور تنها کشوری نیست که با کمبود منابع درآمدی مواجه شده است و کشورهای دیگری نظیر الجزایر نیز برای تامین هزینه های خود به درآمدهای نفتی وابسته اند. به گفته توربجورن کجوس، تحلیلگر دی ان بی بانک در اسلو، اکنون دیگر اعضای کوچک اوپک نیز ممکن است با این استدلال که به پول بیشتری نیاز دارند، از توافق خارج گردند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

احتمال افزایش تولید نفت به میزان بیش از تصور اولیه سرمایه‌ گذاران

احتمال افزایش تولید نفت به میزان بیش از تصور اولیه سرمایه‌ گذاران

در بازار نفت طی نیمه دوم سال میلادی با کاهش قیمت شروع شد و این ...